avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Activitate hurairinastefania

Activitate hurairinastefania

Buna ziua. In urma succesiunii dupa mama am mostenit un imobil care era inchiriat de catre parintii mei unei firme. Acum pentru ca avem aceasta schimbare de proprietar a acestui imobil inchiriat pot incheia un act aditional la contractul existent sau trebuie facuta rezilierea acestuia si incheierea unui contract nou cu datele noului proprietar? Mentionez faptul ca imobilul este in localitatea Fetesti, in aceeasi localitate cu parintii mei iar eu am domiciliul in Bucuresti. Din cate am inteles, eu trebuie sa declar la ANAF contractul de inchiriere in localitatea de domiciliu si nu in Fetesti unde se afla imobilul? Daca se poate si ma poata ajuta cineva si cu un model de act aditional sau dupa caz reziliere? Multumesc frumos!
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu cateva lamuriri cu privire la contributiile CAS si CASS pt un SRL nou infiintat fara salariati. Eu voi fi asociat unic si administrator.
1. Voi avea calitatea de asigurat in sistemul public de sanatate in cazul in care dividendele vor depasi valoarea de 24960 lei/an si se va plati contributia CASS-ului de 10%? In cazul in care acest lucru nu este posibil, cum as putea deveni asigurat si care ar fi pasii?

2. Daca voi plati CAS-ul de 25% la valoarea salariului minim de 2080 lei optand separat imi va fi calculata vechime in munca si pensie? Trebuie depusa declaratia unica pe persoana fizica?

Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
1. Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti concret,daca se poate, care ar fi avizele si acordurile de care am nevoie pt deschiderea unei case mortuare.
2. As mai fi avut o intrebare referitoare la amplasarea acesteia si anume: se afla intr-o cladire P+E+M care este compartimentata, iar la parter se regaseste un magazin alimentar iar langa acesta va fi casa mortuara. Credeti ca as putea avea un impediment in vederea obtinerii acordurilor sau avizelor?
Va multumesc,
Va multumesc frumos pt promptitudinea cu care ati raspuns solicitarii mele, insa mai mult ma interesa prima parte a intrebarii si anume daca in urma prelungirii concediului de maternitate cu inca un an de zile valoarea indemnizatiei lunare s-ar calcula dupa noua lege.
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in ceea ce priveste prelungirea concediului de crestere copil si anume: copilul meu implineste 1 an de zile pe data de 15 iulie 2016; in dosarul depus pt primirea indemnizatiei lunare a fost mentionat printr-o cerere ca ma voi intoarce la serviciu pe data de 15 iunie 2016 pt a putea primi stimulentul de insertie; in conditiile date,pot solicita prelungirea cu inca un an a concediului de crestere a copilului si sa pot intra sub incidenta legii care va intra in vigoare cu data de 1 iulie 2016 cu privire la calculul indemnizatiei lunare de 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni fara plafon maxim?
Daca da, v-as ruga sa-mi mentionati cand ar trebui sa depun cererea de prelungire la DGASPC?
Va multumesc.