avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Activitate irinaghi

Activitate irinaghi

Ma avantajeaza o demisie inainte de nastere pentru ca ma avantajeaza sa se ia in considerare la calculul indemnizatiei perioada iulie 2015 - iunie 2016 in loc de sept 2015 - aug 2016. Inteleg ca asta se intampla daca nu am venituri deloc in ultimele luni.

Buna ziua,

daca am lucrat cu CIM in mod constant in ultimii ani, dar imi dau demisia cu doua luni inainte de a naste, mai sunt eligibila pentru indemnizatie de crestere a copilului?

Se iau in calcul ultimele 12 luni cu venituri din urma, sau pierd dreptul la indemnizatie cu totul?
Multumesc!
Va multumesc pentru raspuns!
1. Se pare ca desi in lege scrie una, diferite judete interpreteaza si considera diferit problema asociatului unic/administrator. La noi in Buzau mi s-a spus clar de la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala ca trebuie sa nu mai fiu administrator si asociat unic.
2. Eu nu am nevoie sa depun declaratiile estimative pe 2017, ci pe cele rectificative pe 2016 pana in luna nasterii, ca sa mi se ia in considerare si veniturile din profesii liberale la calculul indemnizatiei. Voi intreba la ANAF direct daca este posibil.
Buna ziua,
ma pregatesc sa nasc si nu mi-e inca prea clar cum voi face sa intru in CCC:
- sunt angajata, administrator si asociat unic la propria firma, si aici am inceput deja demersurile ca sa predau functia de administrator si partile sociale, cum mi s-a spus de la primarie sa fac ca sa fiu eligibila pt indemnizatie CC. Voi ramane doar angajat si voi iesi in concediu in acest fel de la firma.
- dar sunt si asociata 50-50 intr-o societate civila profesionala de psihologie, unde nu sunt angajata, si unde colega mea va continua sa activeze si pe parcursul concediului meu, realizand venituri care conform asocierii noastre se impart la doi.
Intrebari:
1. Trebuie sa-mi suspend activitatea si de la cabinet ca sa pot beneficia de indemnizatie CCC? O afecteaza asta cumva pe colega mea?
2. Cum fac sa-mi declar veniturile pana la luna nasterii, in conditiile in care noi facem contabilitatea la inceputul anului in curs pt anul precedent, si anul acesta am depus deja declaratiile de venit estimative in termenul legal. As avea nevoie sa le depun pe cele reale, cu veniturile si cheltuielile de pana in august, cand voi naste. Se poate face asta in mijlocul anului?

Multumesc pentru ajutor,
Irina

Nu trebuie sa fac nimic retroactiv, in perioada respectiva am fost angajata pe bune si pe cinstite si s-au platit toate contributiile. Intrebarea mea de la inceput a fost: cum fac aceste ultime 3 luni sa fie neeligibile si sa pot sa ies totusi in CCC
1. este suficient acum sa imi dau demisia si sa ies din firma?
2. pot iesi in CCC daca nu sunt nici angajata nici in somaj?
Va multumesc pentru raspuns. Urmatoarea intrebare este ce ar face urmatoarele 3 luni, iunie, iulie si august, sa fie considerate neeligibile, ca sa se ia in calcul luni de anul trecut?
Nu asta era intrebarea mea. Eu nu zic sa mi le aleg. Pur si simplu intreb daca se iau din urma 12 luni salarizate daca eu nu mai produc venituri de maine pana in august, cand nasc.

Stiu ca se iau in calcul numai 12 luni, dar dupa noua lege inteleg ca nu mai trebuie sa fie consecutive. Daca eu nu produc venituri in urmatoarele 2- sau 3 luni, pana la nastere, mi se iau in calcul ultimele 12 luni cu venituri?
Buna ziua,

conform noii legi, am inteles ca se iau in calcul veniturile din ultimele 12 luni lucrate din 24.

Situatia mea este urmatoarea:
- am o firma mica la care sunt asociat unic, administrator si unic angajat, si unde am trecut salariul minim.
- sunt asociata intr-un cabinet, profesie liberala, unde nu sunt angajata iar profitul este foarte mic, anul trecut am iesit in pierdere, deci nu am inregistrat venituri de acolo.
- din oct 2014 pana in noi 2015 am fost angajata intr-un proiect posdru in care salariul a fost (in acte) mare. Eu nasc in august 2016.

Intrebarea mea este daca as fi avantajata la calculul indemnizatiei de CC daca suspend/inchid firma sau transfer partile mele sociale din firma si imi incetez contractul de munca. In acest caz se vor lua in calcul mai multe luni de salariu mare din anul trecut in locul salariilor pe ultimele luni pana la nastere de anul asta? Dupa noua lege, se poate iesi in CCC daca nu esti angajat si nici nu aplici pentru somaj?

Multumesc!