avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate nituraducu

Activitate nituraducu

aceasta fiind asociatia sau persoana?
La solicitarea mea, asociatia mi-a comunicat ca , toata obligatia imi revine mie integral fara ca asociatia sa fie implicata intr-un fel sau altul.
Este adevarat?
Adica cheltuiala integrala trebuie suportata de persoana cu handicap si ca trebuie obtinut si acordul integral al vecinilor cat si obtinerea autorizatiilor de constructie
Răspuns la discuția DEBRANSARE TERMOFICARE
am primit intr-un final si raspunsul care este asa cum ma asteptam negativ.

Termo Craiova care este o societate in insolventa imi insira cateva legi art 3 Lit g din Legea servciului public de alimentare terminca nr 325/2006,Art 249 - din ordinul nr 91/2007 al Presedintelui ANRSC
Si Legea 325/2006 art 32 lit c

Mai mult decat atat de 3 luni de zile apa calta nu mai urca de nici o culoare.
Daca ei mi-au insirat un nr de legi care eu ca si un necunoscator nu stiu ce inseamna ,nu cumva exista si o lege care spune ca eu cumparatorul unui produs(apa calda in situatia de fata) nu cumva trebuie sa primesc produsul respectiv la anumiti parametrii?nu trebuie sa existe un certificat de conformitate?anumiti parametrii care ar trebui sa fie calculati de ei?
Cum pot sa fortez Termo Craiova sa imi aprobe cererea de debransare?sau in ritmul asta sunt nevoit sa ma intorc in evul mediu la apa incalzita de ploaie sau pe aragaz?
Răspuns la discuția DEBRANSARE TERMOFICARE
procedura spune ca trebuie sa fac o intampinare/cerere prin care sa solicit acordul prealabil al lor,eu am depus aceasta intampinare/cerere fara alte documente, urmand ca la depunerea dosarului de debransare sa depun si ce spuneti dumneavoastra,acordul locatarilor il am,acordul distribuitorului de gaze il am,acordul asociatiei de locatari il am,autorizatia de constructie pentru separarea de gaze o am,avizele necesare pentru inceperea lucrarii le am, singurul act care imi lipseste este aceasta intampinare/cerere cu aprobarea lor, verbal mi-au comunicat ca nu am nici o sansa sa obtin aceasta aprobare,urmand ca in termen de 2 sapt sa imi dea in scris si raspunsul la cererea mea
Buna ziua,

In cursul zilei de azi am depus o cerere de debransare de la regia de termoficare craiova,iar de acolo mi s-a comunicat ca nu o sa primesc un aviz favorabil pentru ca sunt primul din bloc care solicita debransarea si acest lucru ar duce la destabilizarea retelei.

Mentionez ca blocul in care locuiesc este cap de coloana si apa calda ajunge cu intarziere la paramentrii apropriati de normal,de asemenea asociatia de locatari a facut nenumarate demersuri pentru a remedia problema,de asemenea a fost inclusiv un articol in presa locala cu aceastra problema.

Exista vreo solutie ca in cazul in care cererea nu este aprobata sa reusesc totusi montarea unei centrale de apartament?
Răspuns la discuția SEPARARE COLOANA DE GAZE
doresc sa stiu ce pot sa fac in cazul in care nu pot sa stabilesc un contact cu proprietarul de drept,daca exista vreo posibilitate de a realiza separarea de gaze in situatia data,mai ales ca pe adresa regiei de termoficare au fost facute nenumarate sesizari vis-a-vis de faptul ca apa calda nu urca pana la etajele superioare(deci teoretic aceasta separare de gaze o realizez pt inbunatatirea conditiilor de trai prin montarea unei centrale termice de apartament)
Buna seara,

In urma cu ceva timp am achizitionat un apartament intr-un bloc cu 7 etaje.
Dorind sa il renovez am decis ca ar fii bine sa imi trag si coloana separata de gaze pentru a putea monta si centrala termica,si a nu depinde de termoficare.
Am vizitat asociatia si presedintele mi-a comunicat ca mai mult de 70 % din bloc este locuit de chirias,si ca toate incercarile de separare(2 la numar) au fost sortite esecului pentru ca nu s-a putut lua legatura cu proprietarii de drept.
Am vorbit cu o firma ce se ocupa cu separarea si acesta mi-a spus ca fara acordul locatarilor(50%+1) nu se poate face acest lucru.
Pe langa acest aspect am constatat ca apa calda nu curge nici dupa 2 ore de mers in continu iar la insistentele mele presedintele asociatiei mi-a comunicat ca termoficarea considera ca trasarea unui circuit de recirculare nu este necesara pt ca nu sunt foarte multi consumatori pe retea.
In concluzie in cazul in care nu reusesc sa fac aceasta separare de gaze singura solutie pentru a avea apa calda este sa imi montez boilere.
De asemenea tin sa va comunic, ca cel putin la nivel declarativ presedintele asociatiei mi-a comunicat ca ma va sustine in toate demersurile mele cu acte necesare desi el crede ca sunt sanse aproape nule de a realiza aceasta separare.
De asemenea sunt de acord sa fac separarea pe banii mei,fara a solicita la montare contributia vecinilor ci doar a celor care doresc sa se lege.

Va multumesc pentru ajutor!