avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Activitate anyamaria

Activitate anyamaria

Buna ziua!Problema este urmatoarea.Socrul meu a facut un card efg retail service,la un moment dat a ramas fara servici si nu a mai putut achita,sa inteles cu respectiva firma de credite sa achite lunar 100 lei,pe urma au crescut la 150 si tot asa pana au ajuns la 250 lei lunar,aceasta suma sa platit lunar timp de 1 an de zile plus celelalte sume undeva la 1 an jumate.Lunar sunau sa confirme plata,multumeau frumos si atat.Acum a primit o hartie de la un executor judecatoresc ca este dat in judecata pt neplata la efg retail service si ca trebuie sa achite intr-o zi suma "x" plus cheltuielile de judecata.Intrebarea mea ar fi daca este normal dupa ce sa inteles cu ei pe o anumita suma si a fost platita ei sa il dea in judecata acum?Precizez ca in aceasta perioada in care a achitat acea suma nu i sa cerut ceva pe plus si nici "amenintari" cu judecata nu a primit.Acum dintr-o data sa trezit cu hartia acasa.A sunat la executor si a spus ca el isi face treaba si sa sune la efg retail service,a sunat si la ei au spus ca vor reveni cu un telefon cu situatia si ca la ei suma de plata apare mai mica decat cea scrisa pe hartia socrului.Nu au revenit cu nici un telefon.Daca totusi executarea ramane in picioare ce poate sa ii faca socrului?Are doar apartamentul pe numele lui si al soacrei.Ii poate scoate la licitatie apartamentul sau se va pune sechestru pe salar.Precizez ca este vb de suma de 5.800 lei plus cheltuieli judecata 1.300 lei.Se poate lua casa pt o suma cu mult mai mica decat valoreaza apartamentul?
Buna seara!Sotul are proprire pe salar din cauza ca sa angajat cat era in concediu de paternitate si nu a anuntat.Nu a stiut ca trebuie sa anunte si paternitatea a venit in continuare pe ultimele cateva luni.Dupa 2 luni ce sa terminat paternitatea a venit hartie ca datoreaza 6000 si ceva de lei catre A.N.A.F. Pe urma i sa pus proprire pe salar,contul este blocat pana isi trage statul banii.Pana aici totul este ceva normal,ei trag banii si dupa 3-4 zile deblocau contul si puteai linistit sa iti faci treaba cu restul ce ramanea.Doar ca in aceasta luna suma este blocata de mai bine de o saptamana si nu trag nici banii nici nu deblocheaza.Intrebarea mea ar fi daca este posibil ca dupa mai multe luni in care deblocau contul dupa ce isi trageau ce aveau de tras,acum sa ramana tot salarul blocat pana isi trag absolut toata suma sau ar fi doar o intarziere din partea lor?.Multumesc anticipat!
Deci pot fi sanctionata cu o amenda intre 500 si 1.000 lei.Multumesc frumos pentru timpul acordat si pentru raspuns!
Buna ziua!As dori sa stiu ce se poate intampla daca lucrezi ne angajat.De exemplu mi sa propus sa vand online pentru un magazin de jucarii.Mai exact sa vand pe facebook,sa distribui,sa preiau comenzile,ii plasez firmei comanda si de aici incolo se descurca firma.La mine nu intra bani in cont sau nu trimit eu absolut nimic.Banuiesc ca pentru evaziune fiscala nu as fi taxata deoarece nu eu am profit.Practic doar as fi vanzatoare neangajata.Ar fi vorba undeva la un salar de maxim 250 lei pe luna.In functie de vanzari,mai exact 10% din vanzari.Dar dupa cate am inteles sunt luni in care poate fi o suma mult mult mai mica.Multumesc anticipat!