Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare fara forme legale pentru preluare comenzi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare fara forme legale pentru preluare comenzi

Buna ziua!As dori sa stiu ce se poate intampla daca lucrezi ne angajat.De exemplu mi sa propus sa vand online pentru un magazin de jucarii.Mai exact sa vand pe facebook,sa distribui,sa preiau comenzile,ii plasez firmei comanda si de aici incolo se descurca firma.La mine nu intra bani in cont sau nu trimit eu absolut nimic.Banuiesc ca pentru evaziune fiscala nu as fi taxata deoarece nu eu am profit.Practic doar as fi vanzatoare neangajata.Ar fi vorba undeva la un salar de maxim 250 lei pe luna.In functie de vanzari,mai exact 10% din vanzari.Dar dupa cate am inteles sunt luni in care poate fi o suma mult mult mai mica.Multumesc anticipat!
Prestarea muncii, fără întocmirea formelor legale, respectiv fără întocmirea - în formă scrisă - a contractului individual de muncă, precum şi neremunerarea pe baza unui stat de plată constituie muncă la negru.

Dezavantaje pentru o astfel de persoana :
- Nu beneficiază de vechime în muncă şi în specialitate, de stagiu de cotizare la pensie, somaj, sanatate;
- Nu beneficiază de pensie de boală şi de limită de vârstă, ajutoare de boală, ajutor de deces, indemnizaţie de boală;
- Nu beneficiază de indemnizaţie de şomaj, asigurare de sănătate, etc.;
- Nu beneficiaza de spitalizare gratuita;
- Nu beneficiaza de concediu de odihnă, de concediu pentru cresterea copilului până la vârsta de 2 ani, de tichete de masă.

Munca la negru poate constitui o forma de evaziune fiscala.

Conform Codului Muncii, art. 260:
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
e) primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;

f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
(3) Contraventiilor prevazute la alin. (1) li se aplica dispozitiile legislatiei in vigoare.
Deci pot fi sanctionata cu o amenda intre 500 si 1.000 lei.Multumesc frumos pentru timpul acordat si pentru raspuns!
Asa prevede Codul Muncii, dar se poate aplica si sanctiunea avertismentului prevazute de OG 2/2001.