avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate MariaMary89

Activitate MariaMary89

Răspuns la discuția Concediu medical
Multumesc. Undeva am citit ca s a schimbat in 2018, dar in oug din 2018 nu vad treaba cu ultimele 6 luni.

Ionut.ion a scris:

OUG 158/2005, Art. 5
Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

Cine se pricepe la concediu medical? Am o intrebare. Am lucrat din ianuarie 2019 pana in iulie 2019 la o firma, pe urma am facut pauza si m-am reangajat din septembrie 2019 pana in prezent. Mi-am luat saptamana trecuta concediu medical pt 3 zile si la munca a zis ca nu se deconteaza pt ca nu sunt ultimele 6 luni lucrate. Eu stiam ca trebuie sa ai 6 luni intr-un an, nu ultimele 6 luni.
Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Postarile nu mai pot fi sterse ... se poate inchide acel topic de catre moderatori/administratori.

Buna ziua. Cum pot sterge o postare veche de pe siteul dvs? S a rezolvat problema. Este din 2016 postarea.
Răspuns la discuția Demisie

Clar nu ati inteles nimic din ce am scris
petricadracea a scris:

@MariaMary89
Sa inteleg, lucrati intr-un colectiv de paraciosi si tampiti ?A fost refacuta fisa postului, cu sarcini in pus fata de precedenta. Este legal si ati semnat-o. Pentru ca o sarcina de serviciu prevazuta in fisa postului nu a fost indeplinita, coordonatorul de lucrare are tot dreptul legal sa informeze seful ierarhic superior, fara a fi " paracios sau tampit". Ignorand colegii si seful de lucrare, nu faceti altceva decat sa va atrageti o marginalizare din partea lor.Si ei lucreaza in aceleasi conditii ca dvs.De ce credeti ca angajatorul va veni in genunchi la dvs sa va ceara sa nu demisionati ? Probabil, stiti ca nici un om nu este de neinlocuit. Refuzand o lucrare, creind si tensiune in colectivul de munca, angajatorul va poate desface c.i.m. pentru incapacitate si indisciplin la locul de munca.SI ATUNCI, ADIO SOMAJ.Mai indicat ar fi sa aveti o discutie cu angajatorul si invocand motive de sanatate, sa va disponibilizeze.

Multumesc pt raspunsuri. Agresoarea imi poate afla datele personale? Numele, adresa, etc., daca continui demersurile?

Azi, o tipa, comenta si claxona la altcineva in parcare. Inainteaza 5 m si nu l lasa pe unu sa iasa din parcare. Omul nu avea loc, ea nu voia sa se dea deoparte si claxona ca disperata. Eram acolo si m am dus la ea sa i zic sa se dea mai in spate ca nu are loc omul sa iasa. A inceput sa tipe in gura mare la mine, sa ma jigneasca, asa ca am ripostat si eu verbal. Dupa 5 cuvinte am lasat o in pace si am plecat. Mi a taiat calea (eu fiind pieton), a iesit din masina, nervoasa, impreuna cu un baiat (si el si ea era facuti, la sala), m a impins pe jos, puternic, am cazut, m am lovit si a inceput sa ma ameninte. Era prietenul meu acolo si s a bagat, altfel sigur faceau mai rau. Prietenul ei i a zis prietenului meu:"nu te baga, cu ea avem treaba"... Le am luat nr de la masina si am fost la politie. Sunt camere de filmat, s a filmat toata scena. Mi s a spus ca tb sa merg la medicina legala sa imi scoata un certificat, pe care tot eu tb sa il platesc. Dupa asta, fac plangere si ma duc in judecata cu ei. Am inteles de la politsti si vreau sa va intreb, daca agresorul imi poate afla datele, daca il dau in judecata. Ce siguranta am eu, ca n o sa vina peste mine in casa, sa se razbune ca am avut curajul sa ii dau la politie? Cum pot face ca ei totusi sa nu ramana nepedepsiti, insa sa fiu si eu in siguranta? Ce reprezinta procesul de judecata cu ei? Nu am bani de avocat... Multesc.
Discuție Demisie
AM NEVOE URGENT DE SFATUL VOSTRU!
Astazi s-a dus una in birou la sefu' sa ma PÂRASCĂ (ca la gradinitia!) ca nu fac cum vrea ea (in conditiile in care stabilisem cu ea sa ma inlocuiasca cu un alt coleg...desi pe mine nu m-a intrebat nimeni daca vreau sa fac ceea ce zicea ea!). Am vb cu seful saptamana trecuta si ramasese intr-un fel. Astazi s-a schimbat! Dupa ce m-a parat aia, m-a chemat in birou unde era tampita aia si inca 2 colegi si m-a luat la rost ca ce am facut eu pe noul post si sa ma duc sa ma apuc de treaba de care zic ei...Cel mai tare m-a deranjat ca i a zis tampitei paracioase: "daca este vre o problema cu Maria, vii si imi spui!". PE BUNE??? Scuzati-mi limbajul, dar nu mai pot de nervi!
Dupa cum, unele dintre voi stiti de data trecuta povestea, o repet aici pe scurt: la firma unde lucrez ne-au obligat sa ne schimbam fisele de post, pt ca se extinde firma si nu vrea sa angajeze oameni noi, asa ca ne pune pe noi, cei vechi, sa ne schimbam fisa de post si sa facem alte lucruri, complet diferite de ce faceam pana acum. practic ramai cu vechile treburi plus unele complet noi, care nu au nici o legatura cu ceea ce faceai inainte. le-am spus ca nu sunt de acrod. au zis sa semnez ca va fi ceva temporar, iar acum ma obliga sa fac ceea ce scrie in noua fisa de post. s-au vazut cu foile semnate si gata...iar eu refuz...si nu pt ca nu sunt in stare sa muncesc, ci pt ca sunt niste atributii importante si daca cineva face ceva aiurea, eu, impreuna cu alti colegi tb sa ne asumam responsabilitate si Doamne fereste ce sanctiuni exista daca seful face o prostie pe numele tau! Sa nu mai zic, ca la salar nu da nimic in plus!!!
Plus ca aici mai mult te doboara psihic, nu neaparat munca! Sefii tipa degeaba, colegii vbesc tare, aveam niste servere care bazaie incontinuu de mai bine de un an. Nu-i liniste deloc.
Astazi vreau sa imi dau demisia...Maine sigur ma va lua la rost seful, ca de ce imi dau demisia, ca el m a ajutat cu un loc de munca si eu asa il rasplatesc, etc... Ce sa fac sa primesc somaj si cum sa fac sa fie mai bine?
Va rog ajutati ma cu un sfat, ca nu mai pot...