avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate minerva78

Activitate minerva78

Exista un model pentru contestarea PV?
Am martor. Nu am proba foto sau video, pentru ca oricum nu sunt recunoscute in instanta. Dar nici politistul nu are probe
Am primit proces verbal de contraventie cu amenda, prin posta, pentru asa zisa oprire voluntara in zona de actiune a indicatorului Oprire interzisa.
Oprirea voluntara s-a facut dupa indicatorul Oprire interzisa cu semn aditional sageata in jos,
In proces-verbal nu sunt martori trecuti din partea agentului
Am sanse de castig daca contest acest proces-verbal?
Nu era alt PV. Era Pv de la Politie si ANAF s-a gandit să ia banii din cont.....deși era o regulă la ei: toate PV de la politie care au legatură cu masca să fie trimise inapoi la Politie.....si nu au trimis, ba mai mult, l-au și impus si au blocat un cont pentru asta.
Am câștigat și eu în prima instanță, dar IPJ a făcut apel. Acum trebuie să scriu întâmpinare la cererea de apel a IPJ și să astept citație pentru Tribunal.
Trebuie sa fie la bunica. Ea are grija de copil. Părinții nu au timp și nici nu sunt capabili. Părinții sunt de acord ca minorul sa rămână la bunica și sa îl.viziteze, cum au făcut și pana acum. De asta ma gândeam ca modalitatea prin notariat ar dura mai puțin.

gi-jane2 a scris:

daca vreti ca locuinta copilului sa fie la bunica, va adresati instantei.
daca vreti ca locuinta copilului sa fie la tata, care tata " sta" la bunica, puteti si la notar.
ca totul sa fie in regula, apelati la instanta , se poate divorta si prin acord si locuinta copilului sa fie stabilita la bunica


Mulțumesc! Și eu m-am gândit că e caz de Judecătorie.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Mergeti la avocat da a va permiteti.
Nu este caz de notar.

Dacă pana acum locuinta a fost la bunica paterna nu ar putea și de acum incolo? Bunica este tutore legal al copilului.
Mama nu are o locuinta proprie, ci locuiește cu un concubin, la fel și tatal, care locuiește cu o concubina.
Este un caz cam dificil ? Probabil un notar ar propune în fata instantei rezolvarea, nu?
gi-jane2 a scris:

Nu ati spus ca vreti ca locuinta copilului sa fie la bunica. ati intrebat altceva.
in cazuri execeptionale locuinta copilului poate fi stabilita si la alta persoana, insa asta se va hotari de catre o instanta.
la notar, nu va impiedica nimeni ca sa va intelegeti ca locuinta sa fie la mama sau la tata si copilul sa stea la bunici.
bunica a cui mama e ?
sa se indice la notar, locuinta bunicii ca adresa unde va locui copilul

Niciun părinte nu poate și nu este nici capabil sa crească și sa ofere educație minorului. Din acest motiv minorul este în grija bunicii paterne de la vârsta de un an. Ei doar vizitează minorul o data pe săptămână.

Bună seara! Un notar accepta să rezolve desfacerea unei căsătorii, in care exista minor de 7 ani? Minorul se află în grija bunicii de 6 ani. Părinții îl vizitează o data pe săptămână, fiind ocupați cu serviciul.