Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara! Un notar accepta să rezolve desfacerea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara! Un notar accepta să rezolve desfacerea unei călătorii, ...

Bună seara! Un notar accepta să rezolve desfacerea unei căsătorii, in care exista minor de 7 ani? Minorul se află în grija bunicii de 6 ani. Părinții îl vizitează o data pe săptămână, fiind ocupați cu serviciul.
gi-jane2, moderator
Se poate divorța la notar chiar daca exista copii minori rezultați din căsătorie.Important este să fiți de acord cu domiciliul minoruluicare trebuie stabilit la unul dintre părinți,custodia,dreptul de vizita al părintelui nerezident,pensia de întreținere.Daca nu exista înțelegere solutia este instanța.
Niciun părinte nu poate și nu este nici capabil sa crească și sa ofere educație minorului. Din acest motiv minorul este în grija bunicii paterne de la vârsta de un an. Ei doar vizitează minorul o data pe săptămână.

gi-jane2, moderator
Nu ati spus ca vreti ca locuinta copilului sa fie la bunica. ati intrebat altceva.
in cazuri execeptionale locuinta copilului poate fi stabilita si la alta persoana, insa asta se va hotari de catre o instanta.
la notar, nu va impiedica nimeni ca sa va intelegeti ca locuinta sa fie la mama sau la tata si copilul sa stea la bunici.
bunica a cui mama e ?
sa se indice la notar, locuinta bunicii ca adresa unde va locui copilul
Mergeti la avocat da a va permiteti.
Nu este caz de notar.
Dacă pana acum locuinta a fost la bunica paterna nu ar putea și de acum incolo? Bunica este tutore legal al copilului.
Mama nu are o locuinta proprie, ci locuiește cu un concubin, la fel și tatal, care locuiește cu o concubina.
Este un caz cam dificil ? Probabil un notar ar propune în fata instantei rezolvarea, nu?
gi-jane2 a scris:

Nu ati spus ca vreti ca locuinta copilului sa fie la bunica. ati intrebat altceva.
in cazuri execeptionale locuinta copilului poate fi stabilita si la alta persoana, insa asta se va hotari de catre o instanta.
la notar, nu va impiedica nimeni ca sa va intelegeti ca locuinta sa fie la mama sau la tata si copilul sa stea la bunici.
bunica a cui mama e ?
sa se indice la notar, locuinta bunicii ca adresa unde va locui copilul