avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1649 soluții astăzi
Forum Activitate Raisa_Pandrea

Activitate Raisa_Pandrea

O studenta la zi, la buget, insarcinata are dreptul la o indemnizatie sau alte beneficii?
Multumesc pentru raspuns...Dar am auzit ca daca sunt studenta la zi, nu pot incheia acest contract?
Momentan sunt angajata cu contract de munca. Din octombrie anul acesta voi incheia contractul de munca, deoarece voi incepe sa frecventez cursurile unei facultati de stat, pe locurile subventioante de la buget. Cum pot face ca sa nu pierd continuitatea in munca si sa continui sa acumulez vechime pe cartea de munca? Stiu ca anii de facultate se aduna si ei la vechimea in munca, dar cum eu am inceput sa lucrez mai tarziu in viata, nu vreau sa ma culc pe o ureche cat merg la facultate. Am inteles ca este posibil sa imi platesc singura asigurarile sociale la stat. Asa este? In felul acesta mi se acumuleaza vechime pe cartea de munca? Daca nu, ce pot face in sensul acesta? Va multumesc.

Si rostul raspunsului dvs este...?
Cred ca am fost foarte clara in exprimare, atat privitor la bonuri si salariu, cat si la intrebarea adresata: Ce pot face? Nu ce s-ar fi intamplat daca nu s-ar fi intamplat ce s-a intamplat.
Multumesc mult.
M-am angajat de doua saptamani la o companie. Initial m-au anuntat ca am un anumit salariu, si asa mic. Acum, dupa doua saptamani, ma anunta ca bonurile de masa mi se vor scadea din salariu. Ce pot sa fac?
Va multumesc pentru raspunsuri.
Am vorbit astazi cu patronul acestei firme si a fost de acord sa imi plateasca aceasta luna, in doua transe si cu mult stres. Bineinteles nu a pomenit nimic de nici un act, cum ma asteptam.
Inca un popas urat in expeditia mea pe campul muncii.
Smiley-urile "#-o" dvs nu imi servesc la nimic si nici apostrofarile. Va anunt ca traiti in Romania si aici orice este posibil. Am mai lucrat intr-un loc in care s-a convenit, pentru angajatii care pleca in prima luna, sa fie platiti la negru. Nu este prima experienta de acest gen. Normal ca nu o incurajez, dar nici nu ma astept ca aceasta firma sa imi faca un contract de munca inregistrata la camera de munca pentru ca apoi eu sa renunt in perioada de proba. Am ajuns doar sa sper la un salariu pentru aceasta luna pe care am lucrat-o.
Sfatul cu actele este bun, maniera dvs zeflemista de a o prezenta, nu.
Nu am semnat nici un fel de contract. Dupa doua saptamani, mi-au spus ca daca vreau sa raman, sa aduc actele. Eu vreau sa plec. Imi vor mai da salariul sau nu? Sa astept sa se implineasca o luna ca sa fiu sigura ca iau salariul?
Am inceput sa lucrez in cadrul unei firme de 21 de zile calendaristice. Initial mi-au spus un salariu, apoi m-au anuntat ca in perioada de proba voi primi un salariu mai mic si ca perioada de proba va fi de o luna. Au trecut 21 de zile si vreau sa plec. Cum sa procedez? As vrea sa spun ca vreau sa plec, dar mi-e teama ca nu voi mai primi salariul si ca am lucrat degeaba. In caz ca totusi mi-l vor da, va trebui sa semnam un act sau imi vor da banii pur si simplu? Sunt o firma particulara. Sau mai bine sa spun ca vreau sa raman, sa le dau actele pentru contract si apoi dupa o luna dupa ce iau salariul sa plec? Imi dau seama ca e o solutie deplasata, dar nu mai am incredere in angajatori. Va multumesc si astept un sfat.