avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 917 soluții astăzi
Forum Activitate ana9333

Activitate ana9333

adeverinta AJPIS pentru CCC1 care imi este eliberata de DGASPC (unde am depus actele pentru primul ccc)?
multumesc pentru raspuns.si in cazul in care dupa cate v-am spus,eu nu am mai avut angajator la momentul CCC1....ce acte imi vor trebui?doar certificatul de nastere si o cerere tipizata?
buna ziua.va rog daca ma puteti ajuta cu o informatie privind indemnizatia pentru al 2 lea copil.

Eu in momentul de fata beneficiez de indemnizatie crestere copil pana in luna octombrie 2018.Sunt insarcinata cu al doilea copil,el urmand sa se nasca in luna martie/aprilie 2018.As dori sa stiu daca pentru al doilea copil mai beneficiez de indemnizatie?Tin sa mentionez ca la primul copil eu nu mai lucram,dar am respectat regula celor 12 luni din ultimii doi ani.
As dorii sa stiu daca mai beneficiez de indemnizatie pt copilul 2 si daca da,ce acte imi trebuiesc avand in vedere ca nu mai am avut angajator??



multumesc,
cu stima
data nasterii este in Decembrie.
buna seara,


Am citit raspunsul dvs.Ideea este ca eu nu doresc sa raman in strainatate,doar sa nasc acolo.de aceea v-am intrebat daca pot beneficia de indemnizatia de aici pentru ca in Romania am lucrat,doar ca o sa nasc acolo in strainatate,insa eu cu copilul voi locui in Romania.
Buna ziua,


Am si eu o intrebare.As dorii sa nasc in strainatate si as dori sa stiu daca as putea beneficia de indemnizatie de crestere copil in Romania avand in vedere ca eu am lucrat in Romania din anul 2014 pana in Aprilie 2016...?

In cat timp pot depune actele pentru indemnizatie crestere copil?
va multumesc mult
va multumesc mult pentru lamurire.deci in cazul meu daca o sa nasc ori in decembrie ori in ianuarie 2017...ultimele 12 luni or sa fie mai 2015-aprilie 2016?
20 decembrie 2016,dar fiind prima nastere s-ar putea sa mai intarzie pana in ianuarie 2017
va intrebasem acest lucru deoarece citisem in normele acelea metodologice care s-au afisat ieri,citisem ca cele 12 luni se constituie incepand cu luna nasterii copilului si cele 12 luni sa fie succesive.Imi puteti explica pe scurt ce vrea sa zica cu citatul acela?


Cu stima,