avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate gogel53

Activitate gogel53

Am inteles.Va multumesc mult pentru ajutor.
Buna ziua. De la un furnizor de piese auto primim in baza avizelor de insotire marfa si proceselor verbale de predare primire, in cadrul unor campanii de marire a volumului de vanzari :
-tichete cadou
-sepci
-manusi
-lichid parbriz
-bere....etc
Cum inregistrez aceste avize?
Daca tichetele cadou ar fi insusite de patron cum inregistrez primirea bonurilor si consumul lor?
Stiu ca valoarea fiecarui tichet e de 10 ron, dar in cazul celorlalte produse la ce valoare inregistrez primirea si consumul lor?Si cum le inregistrez pe conturi?

Răspuns la discuția Plata dividende in numerar
Va multumesc. Asa am gandit si eu. Multumesc mult.
Am dividende de plata pt anul 2015 in valoare de 70000 lei.Pot repartiza lunar pe dividende si plati din casa suma repartizata pana in 10000 ron.Adica pot plati toti cei 70000 ron prin casa fara sa fie considerata o fractionare a sumei si sanctionata in consecinta?
Buna ziua,
Recent am primit facturi fiscale cu cartele telefonice valorice, ce au valoarea trecuta iar apoi discount 100%.Deci valoarea facturii este zero. Problema este ca acestea sunt date gratuit clientilor pt a fi incarcate. Am intocmit NIR iar la valoarea de vanzare am trecut mentiunea "fara valoare".
Intrebarea mea era , cum le inregistrez in contabilitate?
Va multumesc mult