avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1997 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela_ghe

Activitate mihaela_ghe

Va rog sa ma lamuriti cu privire la urmatoarea problema: la data de 01.09.2019 un angajat al institutiei aduce o dovada a vechimii in munca din perioada anterioara angajarii (data angajarii fiind 01.09.2012) , respectiv pentru anii 2007-2011. Mentionez ca dovada vechimii in munca prezentata pentru anii 2007-2011 este realizata in cadrul aceleasi institutii. Intrebarea este: se acordata retroactiv plata pentru sporul de vechime cu dovada vechimii in munca din anii 2007-2011?
Va multumesc frumos!
Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti la urmatoarea intrebare pentru ca nu am gasit nicaieri specificat :

Se plateste taxa de timbru pentru contestatie la act administrativ fiscal? Cat este valoarea ei?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Certificat de atestare fiscala
Multumesc mult!
Mai am o nelamurire: domiciliul fiscal inseamna, pentru persoanele fizice, adresa unde isi au domiciliul sau adresa unde locuiesc efectiv, in cazul in care aceasta este diferita de domiciliu.
Prin notiunea „adresa unde locuiesc efectiv” se intelege adresa locuintei pe care o persoana o foloseste in mod continuu peste 183 de zile intr-un an calendaristic, intreruperile de scurta durata nefiind luate in considerare. Daca sederea are un scop exclusiv de vizita, concediu, tratament sau alte scopuri particulare asemanatoare si nu depaseste perioada unui an, nu se considera adresa unde locuiesc efectiv.
Domiciliul fiscal trebuie inregistrat la organul fiscal numai in situatia in care este diferit, dupa caz, de domiciliu sau de sediu social.

Intrebare: Sa inteleg ca domiciul fiscal este pe Galati si trebuie sa il inregistrez la organul fiscal, ca persoana fizica? Din cate am precizat, pe Galati am viza de flotant.


Sunt persoana fizica, cu domiciul in buletin pe Tecuci dar locuiesc si lucrez in Galati, unde am viza de flotant. De unde trebuie sa ridic certificatul de atestare fiscala, de la Tecuci sau Galati?