avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate puuv

Activitate puuv

Buna ziua,

Am cumparat o ambarcatiune care nu a fost declarata - inregistrata de vanzator la taxe si impozite locale din orasul in care avea domiciliul (o detine de 2 ani si a confundat obligativitatea de a o declara la taxe locale cu posibilitatea de a nu o inmatricula la capitanie avand in vedere lungimea mai mica de 7m).
Cei de la taxe si impozite locale din orasul in care locuiesc imi solicita un certificat fiscal de la vanzator pentru ambarcatiune.
Exista o varianta pentru a o inregistra la taxe si impozite locale avand in vedere cele de mai sus?

Va multumesc!
Răspuns la discuția e-transport
Va multumesc!
Discuție e-transport
Buna ziua!
Am cumparat salopete de la o firma din Italia si marfa a ajuns la distinatie (in Bucuresti).
Firma din Italia a platit si organizat transportul .
Eu (adica firma) nu am declarat nimic in e-transport.
Trebuia?
Se poate (e indicat) sa declar ulterior?

Va multumesc!
Ma refer la ceva de genul cum are ENEL pe facturi:
Operator de date cu caracter personal nr.: 10583
Angajare personal navigant (pentru sanatate, pensie in RO)
Buna ziua,

Este obligatoriu ca o firma sa se inscrie ca operator de date cu caracter personal nr. ....?
Buna ziua,

Doresc sa vand un autorurism sh si as dori sa trec in contracul de vanzare cumparare auto faptil ca cumparatorul accepta autoturismul "asa cum e" pentru a evita problemele ulterioare. Gasesc pe undeva un model sau ma puteti ajuta cu o formulare pentru a o introduce in contactul standard de vanzare cumparare?

Va multumesc
Buna ziua,

Am depus cererea de racordare la distrigaz pt o casa si am primit de la ei solutia de racordare la o conducta a unui bloc vecin cu mentiunea ca trebuie sa obtin aprobare de la locatarii blocului. Locatarii blocului (o parte din ei) nu sunt de acord cu acest lucru, ce variante mai am?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Instruire angajat 2 ore
Sa inteleg ca la capitolul SSM a fost reglementata, dar la SU nu?
Buna ziua,

Au mai fost discutii pe tema asta, dar fara o concluzie clara.
Intrebarea este daca IIG si ILM pt. o persoana angajata cu 2 ore se face 4+4 zile pentru SSN si 4+4zile pentru SU sau durata de 8 ore poate fi modificata in acest caz?