avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Activitate deea-lex

Activitate deea-lex

Răspuns la discuția concediu crestere copil
va multumesc frumos!
Buna ziua!am o intrebare cu privire la concediu pt cresterea copilului.Daca o persoana care a solicitat CCC/optand pt 1 an, nu a beneficiat de CCC, deoarece a solicitat stimulentul de insertie, mai poate reveni sa beneficieze in continuare de concediu si indemnizatia aferenta?
Buna ziua!am nelamuriri in leg cu inserarea in contracte de prestări servicii a dobânzii legale si a daunelor interese.1)legea 72/2013-prevede ,,ca in cazul intarzierii in efect.platilor,rata dobânzii penalizatoare se stab.la nivelul ratei de ref. BNR plus 8 puncte procentuale".In contract trecem asa sau stabilim un procent ca si pana acum de exp:0.06/.?2)In cazul intarzierii la plata instituția pub.datorează creditorului daune-interese minimale in cuantum fix de 40 euro/din prima zi de întârziere.E obligatoriu sa trecem asa in contractele de prest serv? 3)in luna dec putem sa incheiem contract de prest.serv.pt luna ianuarie având in vedere ca nu avem bug aprobat?sau incheiem in luna ianuarie chiar daca nu se aproba bugetul cf Legii 500?m-ar ajuta mult o lamurire in acest sens.va multumesc!
Buna ziua.am o întrebare cu privire la acordarea indemnizatiei de mutare in luna schimbării domiciliului,asa cum prevede art.26 alin.2 din
Anexa VII din Legea 284/2010-privind salarizarea unitara.întrebarea este:daca un militar poate beneficia de indemnizatie de mutare daca face dovada ca si-a înscris in C.I localitatea unde a fost mutat ca resedinta?
Nu pot invoca in intaminare art 720.ind 9?.sunt exemple in practica ca initiind procedura executarii silite înainte de a rămâne irevocabila sentinta exista riscul sa se faca intoarcerea execuarii silite.in cazul meu sentinta a ramas irevocabila la data de 02.02.2009,cand i-a respins apelul.Pot sa invoc faptul ca cealaltă unitate si-a recuperat debitului din anul 2010?si sa consider ca de atunci prescriptia a fost intrerupta?.Precizez,unitățile nu au personaliate juridică,Ministerul e cel care are pers jur.
Buna seara!sunt într-o situație delicata si am rugamintea sa ma ajutati .la serviciu am o sentinta civila a tribunalului sectia comerciala din luna Iunie 2008, prin care unitatea noastră are de recuperat de la o societate comercială o suma de bani reprezentând penalitati de întârziere rezultate din neexecutarea contractului de furnizare produse.sentinta a fost atacată de Sc x cu apel.curtea de apel respinge apelul si se pronunta:prezenta hot este irevocabila prin nerecurare/conform deciziei civile nr.. din luna feb 2009.Mai exista si o alta decizie a ICCJ din luna Martie 2010 care menține sentinta civila.In luna Ianuarie 2012 am inițiat procedura de punere in executare a sentintei prin executor jud.Dosar inregistrat la judecatorie-sectia civila.Instanta a appreciat ca cererea este intemeiata si o admite.decizia este executorie si irevocabila.in luna feb Sc x depune la Judecătorie contestatie la executare silită.prin care invoca cf art405 alin 1,2,art 720.ind.8 decaderea din dr de a cere executarea silita deoarece titlul execut nu mai are putere execut dupa luna Iunie 2011.întrebarea este: cf art.720.ind 9,,pt hot jud data in mat com,care se aduce la îndeplinire
prin executare silită,hot,purtând mentiunea ca este irevocabila,constituie titlu execut ,fără efectuarea altor formalitati",data de la care puteam cere execut silită nu era din luna feb 2009,atunci când hot a rămas irevocabila prin decizia curtii de apel?mai mult dacă eram inafara termenului,instanța o mai admitea?In aceeasi sentinta suntem 2 unitati care avem de recuperat debite de la aceeași Sc x ,dar in contracte diferite.cealaltă unitate a obținut incuviintarea si a recuperat o parte din bani.Putem sa credem ca de la data recupararii debitului de care cealaltă unitate,termenul de prescriptie s-a intrerupt? Va multumesc!