Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Incadrare in termenul de prescriptie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Incadrare in termenul de prescriptie

Buna seara!sunt într-o situație delicata si am rugamintea sa ma ajutati .la serviciu am o sentinta civila a tribunalului sectia comerciala din luna Iunie 2008, prin care unitatea noastră are de recuperat de la o societate comercială o suma de bani reprezentând penalitati de întârziere rezultate din neexecutarea contractului de furnizare produse.sentinta a fost atacată de Sc x cu apel.curtea de apel respinge apelul si se pronunta:prezenta hot este irevocabila prin nerecurare/conform deciziei civile nr.. din luna feb 2009.Mai exista si o alta decizie a ICCJ din luna Martie 2010 care menține sentinta civila.In luna Ianuarie 2012 am inițiat procedura de punere in executare a sentintei prin executor jud.Dosar inregistrat la judecatorie-sectia civila.Instanta a appreciat ca cererea este intemeiata si o admite.decizia este executorie si irevocabila.in luna feb Sc x depune la Judecătorie contestatie la executare silită.prin care invoca cf art405 alin 1,2,art 720.ind.8 decaderea din dr de a cere executarea silita deoarece titlul execut nu mai are putere execut dupa luna Iunie 2011.întrebarea este: cf art.720.ind 9,,pt hot jud data in mat com,care se aduce la îndeplinire
prin executare silită,hot,purtând mentiunea ca este irevocabila,constituie titlu execut ,fără efectuarea altor formalitati",data de la care puteam cere execut silită nu era din luna feb 2009,atunci când hot a rămas irevocabila prin decizia curtii de apel?mai mult dacă eram inafara termenului,instanța o mai admitea?In aceeasi sentinta suntem 2 unitati care avem de recuperat debite de la aceeași Sc x ,dar in contracte diferite.cealaltă unitate a obținut incuviintarea si a recuperat o parte din bani.Putem sa credem ca de la data recupararii debitului de care cealaltă unitate,termenul de prescriptie s-a intrerupt? Va multumesc!
executarea silita se poate cere de la data la care sentinta este definitiva (prin solutionarea apelului).
Din pacate pentru dvs., fiind un litigiu comercial, hotararile date in prima instanta sunt executorii.
Cititi si decizia:
[ link extern ]
Nu pot invoca in intaminare art 720.ind 9?.sunt exemple in practica ca initiind procedura executarii silite înainte de a rămâne irevocabila sentinta exista riscul sa se faca intoarcerea execuarii silite.in cazul meu sentinta a ramas irevocabila la data de 02.02.2009,cand i-a respins apelul.Pot sa invoc faptul ca cealaltă unitate si-a recuperat debitului din anul 2010?si sa consider ca de atunci prescriptia a fost intrerupta?.Precizez,unitățile nu au personaliate juridică,Ministerul e cel care are pers jur.
deea-lex, utilizator
Nimic nu va impiedica sa invocati anumite lucruri in apararea dvs. Dar asta nu inseamna ca o sa si castigati procesul.