avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate l00xzy

Activitate l00xzy

Da. Doresc sa vand dupa ce uleiul CBD este imbuteliat de catre mine.
Doresc in principiu doar sa 'reinbuteliez', sub brandul meu.
Ce fel de autorizatii de la statul Roman am nevoie pentru a vinde ulei CBD?

Uleiul CBD il voi cumpara din Spania, si nu va depasi 0.2% THC. Doresc sa creez un brand nou.
Dupa vanzarea de bunuri digitale (site-uri web) am semnat un contract Broker Agreement cu un broker canadian pentru ca el sa vanda site-urile mele...

As putea folosi la randul meu acest contract, pentru a urma cariera de broker? Contractul, este guvernat de legile din Canada. Eu as dori sa-l modific sa fie guvernat de legile din Romania.
Doresc sa achizitionez un teren extravilan (in urmatoarele 2-3 luni) si sa construiesc pe el o casa de locuit.

Se poate face acest lucru? Din cate am inteles, terenul trebuie introdus/inclus in intravilan, pentru a primi autorizatie de constructie.

Sau se poate face casa de vacanta? Dorim sa ne mutam acolo permanent...
Răspuns la discuția Inchidere SRL cu taxe neplatite?
Am inteles si multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția Inchidere SRL cu taxe neplatite?
Multumesc mult pentru raspuns!
Buna,

Detin un SRL din Iunie 2017, sunt asociat unic si administrator. V-as fi foarte recunoscator daca ma puteti ajuta cu cateva lucruri.

Am avut un parteneriat cu un Canadian, care a infiintat firma, mai bine spus a sponsorizat firma pentru infiintare. A cumparat echipament (PC/monitoare, etc). Dar azi dimineata am aflat prin email, ca se retrage de tot.

El nu are nici o legatura cu firma pe "hartie". Totul e pe capul meu. Am de platit 3500 RON la Finante, taxele SRL-ului, pe luna August. Pe urma va trebui sa pun capat contractelor de munca cu angajatii (suntem 4 in total, si eu am lucrat).

Trebuie sa platesc din buzunarul meu taxa pe August si pe Septembrie, si cam ustura la buzunar.

Vreau sa renunt la firma, sau macar sa o pun in inactiv.

Se poate face ceva in legatura cu problema mea?

Multumesc!
Am inteles, multumesc mult!
Multumesc mult pentru raspuns.