avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1188 soluții astăzi
Forum Activitate natalia_28gl

Activitate natalia_28gl

Va multumesc pentru raspuns.
Prin aceasta decizie mi-a fost respinsa pe exceptia tardivitatii actiunea in contencios de anulare act adm individual
ICCJ in cuprinsul Deciziei nr.3886/9.11.2006 a statuat faptul ca este tardiva actiunea in anularea unui act administrativ individual introdusa cu nerespectarea prevederilor art.11 alin.2 cu referire la alin.5
trebuie sa motivez recursul.Oare jedecatorul nu a verificat existenta acesteia?

Va multumesc
se poate verifica ca nu exista? eu am o hotarare a istantei care si-a motivat-o cu aceasta decizie ICCJ,La fel scrie si in intampinarea paratei.
Are cineva aceasta decizie ICCJ nr.3886/09.11.2006? Caut pe internet si nu gasesc.am cautat si pe site-ul inaltei curti. Va rog sa ma ajutati.
Multumesc anticipat
legea am citit-o,dar am ramas cu neclaritati.situatia sta in felul urmator: mi-am dat demisia (am fost sfatuita ca este m-ai bine asa ca altfel ajung in instanta cu dosarul penal si voi avea probleme) imediat a fost emisa dispozitia de incetare a raportului de serviciu(dar nu mi s-a comunicat si nici nu am semnat ca am luat la cunostinta de acest act)apoi am trimis un memoriu la minister insa mi s-a refuzat rezolvarea problemei.(am fost scos de sub urmarire penala la acea data) dupa inca ceva timp am depus actiune in contencios de anulare a dispozitiei.hotararea ce am primit-o respinge actiunea ca tardiv introdusa in baza art.11(2) cu referire la al 5 lg contenciosului adm. Sunt in termenul de recurs.Ce motive de recurs pot invoca?

va multumesc.



Va multumesc pentru raspuns.
Mai am o nelamurire. Se face comunicarea acelui act administrativ sau nu?Este obligatorie acea comunicare?
trebuia sa -mi dea si mie o copie de pe acel act?
La incetarea raprturilor de serviciu cu politia, prin demisie, trebuie comunicata dispozitia de incetare a raporturilor de serviciu?cum se ia la cunostinta de aceasta dispozitie?este un document clasificat aceasta dispozitie?
Răspuns la discuția incadrare legala
Aceasta taxa este perceputa de univ.bucuresti de la studentii din alte universitati.Facultatea absolvita are autorizatie provizorie de functionare.universitatea a incheiat un acord de colaborare cu univ.buc.in baza caruia se obliga sa suporte cheltuielile cu examenul de licenta.cei care au sustinut examenul in vara nu au platit aceasta taxa,iar cei care au sustinut in iarna au fost obligati sa o plateasca printr-o hotarare de ultim moment a senatului univ..Era normal si corect sa fi stiut din timp despre aceasta.
Răspuns la discuția incadrare legala
nu am dat bani nimanui,ci am platit o taxa de care stiam ca trebuia sa o achite universitatea.cand am depus dosarul la inscriere nu mi s-a spus ca va trebui eu sa o platesc.
va rog sa ma ajutati,am sustinut licenta in luna februarie.la inscriere nu mi-au cerut sa platesc taxa de 600 ron. m-au contactat telefonic cu 10 zile inainte de examen sa aduc banii azi sau maine cel tarziu in caz contrar nu voi fi inscrisa.Colegii mei care au sustinut examenul in vara au fost scutiti de aceasta taxa,deoarece o achita universitatea.am depus o cerere la rectorat pentru lamurirea situatiei.au trimis raspunsul catre facultate,in care se spune ca universitatea se obliga sa plateasca numai pentru cei in termen. vreau sa-mi recuperez banii.ce actiune pot intenta?