avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate foarteoptimist

Activitate foarteoptimist

Buna ziua,
Sotul (cetatean britanic) si cu mine (cetatean roman si britanic) ne-am casatorit in Cipru - ceremonia a avut loc la biserica anglicana nu la registrul starii civile din Cipru. Biserica anglicana in Cipru are dreptul de a oficia casatorii in Cipru in baza legislatiei engleze (nu e nevoie sa fie oficiata casatoria civila inainte). Am inregistrat casatoria in registrul starii civile romane. Locuim in Romania si sotul are un certificat de inregistrare a resedintei in Romania din anul 2016.
Din pacate, ne-am hotarat sa divortam. Am putea divorta la notar in Romania avand in vedere ca nu avem copii minori, suntem amandoi de acord sa divortam si resedinta comuna este in Romania?
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Acord vecini pereti invecinati
Multumesc pentru raspunsul prompt
Buna ziua,

Vreau sa infiintez un SRL in domeniul IT, cu sediul social intr-un apartament proprietate personala.

Apartamentul este situat intr-o casa veche, cu o curte comuna cu alte 5 apartamente.
Apartamentul are 4 pereti laterali exteriori, dintre care 3 nu se invecineaza cu nici o alta proprietate. Al patrulea este "invecinat" cu o scara comuna.

La acelasi palier mai exista un apartament- care nu are nici un perete comun cu apartamentul unde vreau sa stabilesc sediul social.

Planul etajului este apartamentul meu- casa scarii comune- un alt apartament.

Exista un alt apartament sub apartamentul meu.

In aceste conditii, este nevoie de acordul vreunui vecin pentru a infiinta un SRL?

Multumesc anticipat
Superb! Multumesc din suflet pentru informatiile trimise!
Cele mai bune urari si recunostinta pentru ajutorul acordat.
Multumesc frumos pentru clarificarea cerintelor in ceea ce priveste domiciliul.

In legatura cu evaluarea cunostintelor de limba romana - exista cumva un ghid sau un compendiu de teste anterioare - care l-ar putea ajuta sa se pregateasca pentru acest test?

Multumesc anticipat.
Multumesc pentru raspuns. Din cate am vazut noi pe

[ link extern ]

Termenele prevăzute la lit. a) pot fi reduse până la jumătate în următoarele situaţii:

b) solicitantul este cetăţeanul unui stat membru al Uniunii Europene;

Intrebare- de cand se calculeaza termenul? De la data casatoriei- indiferent de resedinta- atat timp cat este intr-un alt stat UE, sau de la data cand a obtinut un certificat de inregistrare a resedintei in Romania?

Multumesc anticipat
Sunt cetatean roman casatorita cu un cetatean britanic din Octombrie 2011. Avem un apartament proprietate personala in Romania (unde sotul meu a locuit timp de cateva luni pe an in ultimii 5 ani) - insa pana acum sotul meu nu a cerut eliberarea unui certificat de inregistrare a rezidentei pe teritoriul Romaniei.

Sotul meu invata limba romana.

Am vrea ca sotul meu sa obtina cetatenia romana.

Va rugam sa ne indrumati care este procedura pe care ar trebui sa o urmam, avand in vedere ca sotul meu este cetatean UE.

Ar trebui ca sotul meu sa aiba resedinta oficiala in Romania timp de 2 ani si jumatate inainte de a putea depune o cerere pentru acordarea cetateniei romane? Prin ce acte s-ar putea face dovada resedintei in Romania?

De asemenea, cum sunt testate cunostintele de limba romana in vedere obtinerii cetateniei? Exista cumva vreun ghid care ar indica nivelul de cunostinte necesare- de ex. un compendiu de teste care au folosite anterior - ca exemple/exercitii.

Multumim anticipat pentru ajutor.