avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 232 soluții astăzi
Forum Activitate stoicagramona

Activitate stoicagramona

Răspuns la discuția eliberare adeverinta pensionare
Buna ziua ! A fost o perioada destul de aglomerata, motiv pentru care abia acum va pot multumi pentru raspuns .Cu ajutorul celor de la Arhive am dat de societatea pe care o cautam . Multumesc pentru raspuns !
Am lucrat la T.M.U.CH.B grup de santiere Pitesti care in prezent nu mai exista, dar de la care am nevoie de adeverinta din care sa reiasa perioada lucrata, sporurile primite, primele primite si orele suplimentare, dovada necesara pentru dosarul de pensionare . Mentioneza ca programul de lucri era de 10 h / zi ., drept urmare va rog sa ma ajutati in ceea ce priveste obtinerea informatiei necesare referitoare la adresa sau institutia de la care pot solicita documentul .
Buna ziua si multumesc pentru raspuns . Intradevar, acum pot spune ca am inteles cu adevarat care sunt implicatiile unui contract cu clauza de intretinere . O rugaminte as mai avea totusi : Contractul de vanzare cumparare nuda proprietate, cu clauza uzufruct viager este la fel de sigur ca un contract de vanzare cumparare ( transfer proprietate cu plata )?( Socrii ne vand noua, dar mai au un fiu si dorim sa evitam anumite neplaceri )
Care este perioada minina in cazul uzufructului viager ?
Daca am dispune de bani suficienti am fi optat pentru contract vanzare cumparare si punct, dar cum nu avem, cautam o solutie care sa ne protejeze pe viitor .
Astept raspunsul dumneavoastra .
Va multumesc anticipat .
Multumesc tare mult .
Buna ziua, solicit ajutor in ceea ce priveste existenta unei legislatii care sa permita perceperea unei garantii sau anticipatii de constituire la incheierea contractului de furnizare a apei reci pentru abonati persoane juridice sau pentru clienti- utilizatori individuali, altii decat proprietarul : chirias, imputernicit notarial .
Mentionez ca am tot cautat informatii despre acesta problema si Legea 469/2002 in baza careia societatea noastra percepea aceste garantii a fost abrogata si in prezent percepem garantie/anticipatie in baza art. 191 din Regulamentul consolidat si armonizat al serviciului public de alimentare cu apa si de canalizare din Aria de competenta a unitatilor administrativ teritoriale membre ale Asociatiei de Dezvoltare Intercomunitara ...#-o
Buna ziua, doresc sa aflu daca, contractul de vanzare cumparare poate fi atacat in instanta de catre cumnatul meu, celalalt fiu al socrilor, in cazul de fata potentiali vanzatori?
In cazul contractului cu clauza de intretinere am aflat ca poate fi atacat daca cumparatorul-adica eu si sotul meu, nu poate dovedi respectarea clauzelor de intretinere . Mai exact la ce ne referim cand spunem clauza de intretinere : atunci cand sunt bolnavi( dovedim spitalizarea ), cheltuieli cu intretinerea lor ( achitare facturi ) ?In cazul contractului de intretinere cine este de drept proprietarul ? Care este cea mai sigura forma de contract care poate fi cel mai greu de contestat ?
Contractul cu clauza poate fi atacat si de sotul supravietuitor -atunci cand clauza de intretinere este specificata pentru ambii soti sau nu conteaza, oricum il poate ataca ? Multumesc .