avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Activitate dorinhojda

Activitate dorinhojda

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
buna ziua.
inteleg prin ce treceti cu vecinul dumneavoastra. un caz asemanator am si eu in familie. Noi (eu si sotia) am urmarit podcasturile lui Zoltan Veres, un om de milioane cand vine vorba de a intelege cum functioneaza mintea omului. Va sugerez sa ascultati podcasturile lui asupra inteligentei emotionale si managementul conflictelor. si veti gasi ca in spatele acelei fete pline de riduri si ura se afla un om care necajit de viata si singur, incearca sa treaca cu bine ultimele zile care le mai are. Daca il veti trimite la vreun azil de batrani se va simti si mai abandonat si nu-i veti aduce decat mai multa sufetinta care stim deja ca se intoarce. Sfatul meu juridic e sa aveti spirit civic fata de acest batranel si sa incercati pe cat se poate sa-l ajutati sa inteleaga ce poate sa faca sa nu mai deranjeze.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Complicat insa parerea mea e urmatoarea, daca tu ai vrut sa-ti faci singur dreptate atunci judecatorul nu te va ierta mai ales daca hotu scoate certificat medicolegal mai ales ca l-ai lovit cu clestele poate "i-ai pus viata in pericol", acuma scapi daca hotu e recidivist ca poti aduce argumente in defavoarea lui, riscul e ca in cel mai rau caz ajungeti amandoi in acelasi loc, si atunci depinde care are mai mult " spate" iese cu dinti in gura afara la un moment dat. Imi pare rau sa aud prin ce treceti si eu sunt biciclist si nu stiu cum as reactiona in cazul de fata, insa un lucru e sigur,, in sistemul penitenciar din tara asta nu inveti nimic bun dimpotriva. Personal va sugerez sa il ccunoasteti mai bine pe "hot" cine stie ce om e,incercati sa vorbiti cu el inainte sa va inhaitati in circul penal careva iesi ca sincer aveti doar de ppierdut, si va vedeti mai departe de treaba amandoi. Namaste ::)
Răspuns la discuția Concediu in caz de inmormantare
am facut cerere in baza cm articolul 152 parca si ma sunat secretara sa-mi spuna ca am 3 zile
din pacate nu am regulamentul intern nu am primit nici un exemplar nici eu nici colegi mei :(
Va rog daca poate cineva sa ma lamureasca cum e cu zilele libere in caz de inmormantare ca nu am gasit decat raspunsuri de cativa ani buni vechime referitoare la subiect. Pe 21 august a decedat socrul meu, Cum fac sa-mi iau zilele libere, nu am acces la regulamentul intern si in codul munci nu se specifica nimic.
Răspuns la discuția distrugere de proprietate publica
atunci toata discutia asta pe forum e degeaba atata timp cat nu vorbim in cadru legal si concret in baza unor articole?
Răspuns la discuția distrugere de proprietate publica
Imi pare rau ca o spun dar eu sunt constient de faptul ca trebuie sa INTELEG legile tari in care traiesc comparativ cu dumneavoastra. Cat timp domnule Razvan nu imi puteti aduce o consultanta juridica va rog sa va irositi timpul pe altceva si nu cu mine. Multumesc
Răspuns la discuția distrugere de proprietate publica
imi pare rau dar asta nu e un raspuns legal din partea unui avocat
Buna ziua, as dori sa stiu in ce baza poate fi sanctionat un agent de politie care prin parcarea autovehicolului proprietate personala a distrus spatiul verde aflat intr-o intersectie. De mentionat e faptul ca acestuia i-am lasat un bilet in geam cum ca nu e frumos ceea ce face si ca are destul spatiu unde sa-si parcheze masina la ora la care ajunge el la servici, am poze doveditoare ca in momentul in care acesta ajunge la locul cu pricina exista foarte mult spatiu unde sa-si lase masina si in decursul zilei nu este aglomerata strada si exista suficient spatiu. Am sunat si la politia locala insa acestia mi-au spus ca nu mai exista baza legala pentru a fi sanctionati soferii care-si parcheaza masina pe spatiu verde. Acesta isi parcheaza masina la umbra si in acelasi loc. in momentul de fata iarba din zona respectiva a devenit inexistenta :sorry:
E problema mea ce vreau sa optin si de unde, iar cat timp nu ma puteti ajuta in a-mi procura acest certificat va rog sa va aptineti in a mai face vreun comentariu care nu isi are rostul si care nu ma ajuta sa procur acest act. Multumesc
Din pacate da, suntem invizibili in fata doctorilor sau in fata tuturor institutilor care functioneaza in baza la UCC chiar si cele private cred... Si voi Domnilor avocati si consilieri juridici ai acestui sistem si voi la randul vostru sunteti cei care castiga si ei la randul lor de pe urma noastra si lucrati tot in baza acestui sistem de acea nu va puteti da cu parerea in acest subiect de frica ca vi se va sparge in cap un ou clocit. E, a venit momentul dreptati!!! Pregatitiva ca nu veti scapa usor din oala la care tocmai am aprins focu.