avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 901 soluții astăzi
Forum Activitate fanipopa

Activitate fanipopa

Buna ziua!
Ne confruntam cu urmatoarea situatie:
Bunicii din partea tatalui au 2 baieti.
Bunicul moare in 1992, se face succesiunea - bunica, fiul mare, fiul mic cu proportiile aferente cf legii.
In casa bunicilor vine sa locuiasca fiul cel mic cu sotia. Nu au copii.
Peste 7 ani moare bunica, nu se face succesiune. In casa continua sa locuiasca fiul cel mic si sotia. Nu platesc impozite pe locuinta.
Fiul cel mic moare in 2023, in casa locuieste sotia cu un fiu din casatoria anterioara. Nu platesc impozit pe locuinta.

Care sunt pasii pentru inceperea succesiunii, in conditiile in care impozitul pe locuinta nu este platit de cel putin 10 ani?


Răspuns la discuția Executare silita
Multumesc mult pentru raspuns. Legea este incompleta, chiar nedreapta in situatia aceasta. Dar... traim in tara asta si ne supenem legilor ei.
Buna ziua!
Ma adresez site-ului dvs deoarece am primit mereu sfaturi utile si prompte, fapt pentru care va multumesc!
Situatia este astfel:
Tatal meu (65 de ani) a fost condamnat penal pentru vatamare corporala la 3 ani de inchisoare cu suspendare, plata a 4200 lei catre spital si 3000 lei catre partea vatamata.
In afara de faptul ca nu i-am putut dovedi nevinovatia, partea vatamata fiind in stare avansata de ebrietate la momentul faptei, injurandu-l pe tata si jigninu-l iar tata a ridicat mainile spre el spunandu-i sa plece acasa si acesta a cazut... ne confruntam acum si cu alte evenimente...
Pe scurt, hotararea este din data 26.04.2018, a ajuns prin Posta la sfarsitul lunii iunie la tata, dupa care am inceput sa executam ce trebuie: la inceputul lunii iulie tata a fost chemat la Serviciul de preventie si s-a prezentat, am platit intreaga suma catre spital si in data de 20 iulie 2018 a platit suma de 300 de lei catre partea vatamata prin mandat postal.
La serviciul de preventie, tata a fost informat ca poate plati suma partii vatamate in decurs de 3 ani.
Ieri, tata a mers la banca sa-si scoata pensia de pe card si nu a putut. A fost invitat sa revina la banca cu buletinul. Astazi a mers la banca din nou si a pri,it un teanc de hartii din care reiese ca are proprire pe cont pe baza unei hotarari a carei cerere a fost facuta de un executor judecatoresc.
Nelamurirea noastra este foarte mare, odata ce nu s-a dovedit ca tata este rau platnic.
Si astfel va intreb:
1. Care este termenul de plata in asemenea situatie odata ce nu este prevazut in hotarare?
2. Care este termenul de adresare catre un executor dupa primirea unei hotarari?
3. Cui dovedim ca deja am platit 300 lei?
4. Ce ne sfatuiti sa facem, odata ce tata a alfat abia astazi ca este executat, fara sa primeasca vreo instiintare acasa, iar data de pe executarea silita e 19.07.2018?
Va multumim!
Multumesc pentru sfaturi! Astazi am aflat si incadrarea - vatamare corporala cf art 194, ain 1, lit b din Codul penal.... este exact cum banuiam. Au facut rost de certificate medical.
Vom contacta in avocat si lucrul asta mi se pare foarte dificil, neavand vreodata legatura cu situatii asemanatoare, nu cunoastem pe nimeni in domeniu.
Nu am vazut dosarul. In vara si martorii au sustinut cele relatate de mine. I s.a spus tatalui meu ca totul s.a terminat. Si, iata, ca nu este. Cred ca au facut rost de certificat medical care sa ajute la deschiderea cercetarii. Si, din nou, tata nu l-a atins. El a ajuns la spital la cel putin 24 de ore dupa 'eveniment'. Am inteles ca persoana respectiva era batuta in mod frecvent de fiul sau. Oare....daca ar fi fost cazatura provocatoare de leziuni, nu trebuia sa cheme ambulanta pe moment?
Care sunt caile de impacare? M
Am mers si eu la politie astazi, am inteles ca trebuie sa fac cerere pentru a vedea dosarul, la procuror. Asta inseamna ca se face deja cercetarea penala.
Buna dimineata! Tatal meu, in varsta de 64 de ani, a primit citatie ca suspect intr.un caz penal la politie. Situatia este asa: in vara, pe cand statea cu vecinii de pe strada s.a nascut, unul dintre acestia, in stare de ebrietate, i.a adresat tatalui meu numeroase injurii. Tata nu l.a rugat decat sa nu.l mai injure. Respectivul a cazut cumva si apoi a plecat acasa. Sunt martori care sustin acest fapt si ca tata nu l.a atins pe cel despre care vorbesc. A doua zi, acesta a fost dus
cu ambulanta la spital. El suferea deja de o boala locomotorie, mergand schiop de ani buni.
Familia acestuia a venit la parintii mei cerand bani pt spitaluzare. Parintii mei, au incercat sa le explice ca nu a fost nici macar impins cel in cauza, dar ca ii vor ajuta cu ceva banuti, dar cu martori si proces verbal.
Acest fapt i.a infuriat si au mers la politie. Au fost chemati martori, si dupa ce a dat declaratie, politistul i.a zis tatei ca nu e cazul sa se ingrijoreze.
Ieri, a venit politistul si i.a adus tatalui meu citatia din care am aflat ca este suspect intr.un caz penal.

Ce este de facut? Nici nu am avut timp sa cautam un avocat.
Multumesc!
Răspuns la discuția Conflict intre batrani
Multumesc mult! Daca ii ofera bani, cum trebuie procedat? Cu chitanta de mana sau in fata unui notar?
Buna ziua!

Ma aflu in situatia de a adresa o intrebare pe forumul acesta, avand speranta ca voi putea fi ajutata.

Astfel, duminica seara, tatal meu a mers la fratele sau in vizita. Unchiul meu era in fata curtii cu alti vecini si au ramas acolo pentru discutii de duminica. Unul dintre vecini era destul de "vorbaret" si a inceput sa ii adreseze vorbe urate tatalui meu, injuraturi si alte lucruri jignitoare. Tatal meu a suportat destul de mult, dar la un moment dat l-a impins pe respectivul si acesta a cazut. Practic, vecinul respectiv cadea si neimpins, aflandu-se in stare de ebrietate.

Luni seara, familia respectivului a chemat ambulanta si mai tarziu a venit sotia acestuia la parintii mei acasa, pretinzand ca sotul sau are soldul rupt si are nevoie de tija. Parintii mei, speriati fiind ca se afla in situatia aceasta au promis ca ofera bani pentru spitalizare.

De aceea, va rog sa ma ajutati cu sfaturi juridice in situtia relatata. Nu stiu ce sa-i sfatuiesc pe parintii mei. Sa ofere bani, dar cum? Sau?

Va multumesc anticipat!