avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate Victor_Crum

Activitate Victor_Crum

Cand sunt oprit de politia rutiera si sunt acuzat in incalcare Legii orecare(de exemplu: depasire limitei de viteza)
Politistul incepe sa scrie Proces Verbal, pe care pot sa-l contest numai in Instanta sau si pe loc?
Conform prezumptiei de nevinovatie: politistul trebuie sa dovedeasca ca am incalcat legea sau face PV asa cum vrea el(fara dovezi)?
In caz de contestare o sa fie nevoit sa prezinte dovezi in Instanta?
Am inteles, ca nu am dreptul sa cer dovezile faptei comise... Mersi!
Buna ziua. Sun ucrainean si am permis de sedere temporala in Romania. Matusa mea(romanca) are o masina inmatriculata in Romania. Intrebarea mea este urmatoarea: Pot sa intu in Ucraina cu masina ei, daca am toate acte, care arate, ca proprietarul este de-acord cu asta? Multumesc anticipat!
Daca in cadrul Universitatii am urmat prima facultate in regim de taxa, am dreptul ca la cea de-a doua sa intru la buget? din cate am inteles, daca prima a fost la taxa,ocuparea unui loc la buget la cea de-a doua facultate, nu-mi permite sa beneficiez de gratuitate, ci doar de reducere-tot trebuie sa achit o parte considerabila din taxa. M-ar interesa o lege care face referire la acest lucru si desigur orice comentariu e bine venit, multumesc anticipat