avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate Thatha

Activitate Thatha

Vrea plata pensiei în natura. Pana în prezent suma plătită lunar (numai în produse ce nu au putut fi folosite- hainute și pampersi prea mari sau prea mici, sintetice, etc ) este aprox 1/5 din suma care ii revine conform legii. Și având in prezent și alte credite, plus posibila poprire, ceea ce rămâne pt creșterea ei este nesemnificativ.
Bună seara! Sunt in proces cu fostul sot pentru pensia de întreținere a copilului. Acesta are un credit neachitat la banca, obținut in urma cu 8 ani,înainte de căsătoria noastă, care intre timp s-a prescris. A rămas insa dator unei firme de recuperări creanțe. Am intrat în posesia unei citații de la aceasta firma, prin care a fost somat sa își achite datoria, în caz contrar punandu-i-se poprire pe salariu. Dacă folosesc aceasta înștiințare în procesul nostru, se incadreaza sau nu la violarea secretului corespondentei, având în vedere ca interesul copilului este prioritar oricăror grevari salariale? Mulțumesc
Am pierdut un certificat de naștere, am solicitat eliberarea altuia, apoi l-am găsit pe primul. Întrebarea este dacă emiterea celui de-al doilea l-a anulat automat pe primul.
Răspuns la discuția Nume copil
Mulțumesc
În concluzie fără acordul tatălui nu pot face nimic...
Discuție Nume copil
Bună ziua. Am o fetita de 2luni, recunoscuta de tatăl ei, ce ii poarta numele de familie. Având în vedere faptul ca eu și tatăl ei suntem divorțați, ea născându-se după divorț, exista posibilitatea sa ii schimb numele și sa o trec pe numele meu și în ce condiții? Tatăl nu va fi e acord, insa numele purtat în prezent este ridicol pt o fetita, nu vreau sa devina țintă glumelor colegilor mai târziu, iar atunci când s-a nascut el a refuzat sa o recunoasca daca nu era declarata pe numele lui
Bună ziua! Am divorțat în urma cu câteva luni, iar luna viitoare voi da naștere unui copil, fostul sot fiind tatăl copilului. Trecand mai puțin de 300zile de la divorț știu ca fostul sot va fi mentionat ca tata pe certificatul de naștere, insa nu doreste sa isi asume aceasta responsabilitate, insa nici sa dea o declaratie privind tagada paternitatii. întrebarea mea este ce se întâmplă dacă nu ma va insoti sa declar copilul, este posibila înregistrarea în absenta lui? Și as vrea sa știu dacă pot trece copilul pe numele meu, fără nicio declarație din partea lui și dacă pot desemna pe altcineva sa ma reprezinte la starea civila (procura notariala), având în vedere faptul ca trebuie declarat copilul la scurt timp de la naștere. Multumesc