Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Violarea secretului corespondentei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Violarea secretului corespondentei

Bună seara! Sunt in proces cu fostul sot pentru pensia de întreținere a copilului. Acesta are un credit neachitat la banca, obținut in urma cu 8 ani,înainte de căsătoria noastă, care intre timp s-a prescris. A rămas insa dator unei firme de recuperări creanțe. Am intrat în posesia unei citații de la aceasta firma, prin care a fost somat sa își achite datoria, în caz contrar punandu-i-se poprire pe salariu. Dacă folosesc aceasta înștiințare în procesul nostru, se incadreaza sau nu la violarea secretului corespondentei, având în vedere ca interesul copilului este prioritar oricăror grevari salariale? Mulțumesc
Ce interes ati avea sa folositi acea instiintare ?
Nu va afecteaza o eventuala poprire.
Vrea plata pensiei în natura. Pana în prezent suma plătită lunar (numai în produse ce nu au putut fi folosite- hainute și pampersi prea mari sau prea mici, sintetice, etc ) este aprox 1/5 din suma care ii revine conform legii. Și având in prezent și alte credite, plus posibila poprire, ceea ce rămâne pt creșterea ei este nesemnificativ.