avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate ValStanciu

Activitate ValStanciu

In lege scrie ca se va depune contestatia la decizia de pensionare anticipata in termen de 30 zile de la comunicare la Comisia Centrala de Contestatii (din cadrul CNPP) dar pe decizie scrie ca se va depune la casa de pensii teritoriala emitenta.
Daca depun la Casa judeteana de pensii, contestatia ajunge in timp util la Comisia Centrala de Contestatii?
Multumesc
Va rog sa-mi spuneti de cand se considera cele 30 zile cu drept de contestatie a deciziei de pensionare - 1. cele 30 zile de la data trecuta pe plic la expediere de la Casa de pensii sau
2. cele 30 zile de la data trecuta pe plic la Oficiul postal de destinatie.
Mentionez ca nu au trecut cele 30 zile de la primirea notificarii de la posta (primirii efective a deciziei) si deja mi-a venit plata pensiei pe care vreau sa o contest . Mai o pot contesta chiar daca am refuzat sa o primesc?
Multumesc
Daca am primit decizia de pensionare anticipata partial dar nu s-a luat in calcul ultima luna dinaintea incheierii CIM, pentru ca cererea a fost depusa pe 28 ale acelei luni, pot cere anularea acestei decizii (sunt in cele 30 de zile de la comunicare) ?
Mai pot depune alta cerere de pensionare anticipata dupa alte 2 luni in care platesc CAS direct la casa de Pensii (fara sa ma mai angajez), la care sa beneficiez de penalitati reduse conforn legii 142/2016?
Multumesc