avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1054 soluții astăzi
Forum Activitate artifik

Activitate artifik

Discuție cercetare ITM
Buna ziua,
cum/unde se poate contesta un aviz de cercetare a unui accident de munca , de traseu, de catre ITM , daca in urma cercetarilor , martorilor, declaratiilor, etc, se dovedeste ca nu a fost accident de munca , dar , dupa spusele lor, citez : " e mai simplu asa, mai putina hartogaraie"......
Ce obligatii are angajatorul fata de persoana "accidentata", daca in urma evenimentului petrecut cu 2 luni in urma de la definitivarea dosarului, nu a primit concediu medical cu cod accident de munca , iar neavand stagiu de cotizare obligatoriu , nu a primit nici un fel de concediu medical , nefiind platita si automat pontata nemotivat.
Buna ziua.....am si eu o intrebare, poate ma poate ajuta cineva concret.....sunt in concediu de crestere copil, mai am pana in martie 2017,cand cel mic implineste 2 anisori,.....as dori sa stiu,daca pana atunci, m-as putea angaja in alta parte? acum sunt angajata la o firma privata, dar ma intereseaza posturile de la stat,gen politie, pompieri,etc....pot sa dau concurs pt ele,fiind in ccc?? daca da, si as reusi, ce se intampla cu indemnizatia , ce ar urma mai departe? trebuie sa ma intorc mai repede din ccc sau cum se procedeaza? sper ca m=am facut inteleasa p.s.....am fost la primarie sa intreb, dar distinsa dna de acolo mi-a zis ca nu a mai auzit cazuri dinastea si nu stie ce sa imi raspunda.....mda, oameni competenti,ce sa zic......multumesc anticipat pentru raspunsuri