avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate Denisasarbu

Activitate Denisasarbu

Buna seara,
Am un copil de 5 luni, nerecunoscut de tata, cetatean danez care sta de zece ani in Romania. El m-a amenintat prin nenumarate mesaje ca daca ii fac proces de paternitate copilul nu va parasi tara pana la 18 ani, pentru ca el nu imi va semna procura notariala din dorinta de a se razbuna pe mine pentru pastrarea sarcinii. I-am propus sa-si recunoasca fiica de bunavoie si sa semnam o intelegere prin care eu sa renunt la drepturile financiare cuvenite fetei, iar el sa-mi cedeze drepturile decizionale, eu obtinand practic autoritate unica, dar nu a fost de acord cu acest compromis.
Cat am fost gravida imi scria ca spera sa pierd sarcina, iar de cand s-a nascut copilul nu s-a interesat deloc de el. L-am sunat sa-i repet propunerea mea, dar mi-a spus iar ca pentru el copilul nu exista si m-a amenintat ca ne va face greutati daca decid sa-l actionez in instanta.
Am aflat de curand ca intentioneaza sa se mute in Suedia cu noua lui logodnica si vreau sa stiu daca pot cere autoritate unica pe motiv ca tatal are domiciliul in alta tara si relatiile cu copilul sunt inexistente. Altfel, ma tem ca isi va pune amenintarile in practica si va trebui sa cedez acestui santaj emotional si sa nu deschid proces de paternitate.
Buna ziua, sunt studenta la doctorat la zi, fara bursa, la o Universitate de stat (anul 2). Am lucrat doar 7 luni inainte de nastere, dar am inteles ca la ele se aduna perioada studiilor pentru a completa cele 12 luni necesare.

Eu acum sunt in prenatal, dar ma gandesc sa intrerup studiile pentru un an, sau chiar sa renunt la doctorat. As vrea sa stiu ce valabiltate are adeverinta care atesta ca sunt sudenta la zi, ca eventual sa o cer de acum si sa o depun in aprilie.
Discuție custodie unica
Buna ziua,
Sunt insarcinata in patru luni, tatal copilului m-a parasit cand a aflat de sarcina (nu am fost casatoriti, nu am locuit impreuna) si nu se intereseaza deloc de viitorul copil. Mai mult, am primit mesaje de la el in care ma sfatuia sa fac avort sau imi spunea ca se roaga sa pierd sarcina. Fiindca i-am trimis mesaje in care l-am invitat sa vina cu mine la ecografiile de sarcina si l-am invitat politicos sa avem o discutie, m-a blocat si nu mai pot comunica cu el.
M-a tot amenintat ca, daca se dovedeste ca e copilul lui, va face tot posibilul sa imi ia copilul si va incerca sa demonstreze ca sunt nebuna. El e cetatean danez dar traieste de ceva timp in Romania, unde e un client frecvent al barurilor si cluburilor. Mai are doi baieti dintr-o relatie anterioara (de 13 respectiv 11 ani) pe care i-a parasit in urma cu 10 ani. Ei locuiesc in Suedia cu mama lor, cu care el e in relatii proaste.
Vreau sa deschid proces de paternitate dupa nasterea copilului, si apoi proces pentru pensia alimentara. Sunt studenta la doctorat la zi la Universitatea Bucuresti si lucrez ca secretara. Locuiesc cu mama mea, care ma va ajuta sa am grija de copil. El spune ca are foarte multi bani si influenta, desi pe cartea de munca si-a trecut un salariu de 500 euro.
Exista vreo sansa ca el sa obtina custodia copilului? Eu pot cere custodie unica dupa ce tatal va fi obligat sa-l recunoasca, pe motiv ca tatal nu e interesat de copil si o comunicare intre noi este imposibila din vina lui?
Multumesc