avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate elenaborta

Activitate elenaborta

Răspuns la discuția Indemnizatie!
In perioada Februarie 2015 - Februarie 2016 am fost angajata cu contract de munca (13 luni).
In perioada Martie 2016 - Ianuarie 2017 nu am avut contract de munca (11 luni).

Sa inteleg ca baza de calcul a indemnizatiei o vor reprezenta ultimele 12 luni in care am realizat venituri, adica Martie 2015 - Februarie 2016? La salariul net de 3000 lei/luna, 85% ar insemna 2550 lei/luna indemnizatie.

Este corect? Sau legea lasa loc de interpretari si as putea fi incadrada la indemnizatia minima?

Multumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatie!
Buna ziua,

Ma aflu intr-o situatie similara. Urmeaza sa nasc in ianuarie 2017. In ultimii doi ani inainte de nastere am lucrat in perioada Martie 2015 - Februarie 2016, cu un salariu de 3000 lei/luna. Sa inteleg ca baza de calcul a indemnizatie va fi exact aceasta perioada, iar indemnizatia va fi in cuantum de 2550 lei/luna? Sau exista loc de interpretari iar baza de calcul a indemnizatie va fi constituita din veniturile realizate in ultimele12 luni dinaintea nasterii, adica februarie 2016 - ianuarie 2017, si voi beneficia de indemnizatia minima?

Multumesc!
Buna ziua,

Ma intereseaza sa aflu cateva informatii in legatura cu situatia in care ma aflu. As aprecia foarte mult un raspuns care sa ma poata ajuta pentru a lua decizia cea mai buna.

Urmeaza sa nasc in luna Ianuarie 2017. Am avut Contract de munca in Romania in perioada Februarie 2015 - Februarie 2016 (13 luni in cei doi ani dinaintea nasterii copilului). Prin urmare, conform noii legi as fi eligibila pentru a primi indemnizatia de crestere a copilului care mi s-ar calcula in baza mediei veniturilor obtinute in Martie 2015 - Februarie 2016.
Incepand cu Aprilie 2016 sunt angajata cu contract de munca in UK. In momentul in care voi intra in Maternity Leave (octombrie 2016) vreau sa ma intorc in Romania, unde vreau sa nasc si sa raman.
Intentionez sa renunt la indemnizatia la care as avea dreptul in UK, si sa depun dosarul pentru indemnizatie in Romania in baza lunilor lucrate acolo.

a) Am dreptul sa depun dosarul pentru indemnizatie in baza lunilor lucrate in Romania mentionate mai sus (Feb 2015-Feb2016) chiar daca in ultimele 12 luni am lucrat si in strainatate? Sau faptul ca am lucrat in alta tara imi limiteaza dreptul de a mai obtine indemnizatia in Romania?

b) Mi s-ar putea lua in calcul si veniturile obtinute in Marea Britanie? Care ar fi conditiile ca acestea sa imi fie luate in calcul?

c) Cum verifica statul roman daca o persoana a realizat sa nu venituri salariale in strainatate?

Va multumesc mult pentru timp si rabdare, si apreciez efortul de a ma ajuta sa iau cea mai buna decizie pentru mine si viitorul meu copil.
Prin urmare, inteleg ca indemnizatia mi se va calcula in baza veniturilor inregistrate in perioada Martie 2015 - Februarie 2016 (ultimele luni lucrate inainte de nasterea copilului). Este corect?

Va multumesc!
Buna ziua,

Situatia mea este similara, si as vrea sa stiu cum mi se va calcula indemnizatia. Urmeaza sa nasc in Ianuarie 2017. Din martie 2016 mi-am dat demisia si nu am mai lucrat. Totusi, inainte de aceasta perioada am avut contract de munca - perioada Februarie 2015 - Februarie 2016 - 13 luni care s-ar incadra in cei doi ani dinaintea nasterii copilului. Prin urmare, conform noilor prevederi legale, am dreptul sa beneficiez de indemnizatie crestere copil.
Cum mi se va face calculul?
a) 85% din media ultimelor 12 luni in care am inregistrat venituri impozabile din ultimii doi ani dinaintea nasterii copilului (adica perioada Martie 2015-Februarie 2016) , sau
b) 85% din media ultimelor 12 luni dinaintea nasterii copilului (adica Februarie 2016 - Ianuarie 2017, ceea ce ar insemna sa iau indemnizatia minima)?

Va multumesc!