avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 999 soluții astăzi
Forum Activitate miryam

Activitate miryam

Multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua. Am un certificat de actionar la o societate comerciala care si-a incetat activitetea in urma cu un an ca urmare a pierderilor . Zilele trecute am primit o scrisoare prin care se ofera sa imi cumpere pachetul de actiuni. Cert este ca exista un actionar majoritar care detine peste 70%din actiuni si vrea sa obtina 100%. Pretul oferit nu este prea bun dar nici de ocolit(pentru veniturile mele). Ce ma sfatuiti sa fac? Exista posibilitatea sa nu ma aleg cu nimic?
Buna ziua. Mama a iesit la pensie anul trecut la limita de varsta. In cartea de munca nu erau trecuti doi ani in care a lucrat dupa terminarea liceului ca ajutor de contabil la C.A.P. -ul din comuna. Are o adeverinta care atesta acest fapt , insa in adeverinta nu este trecut dupa numele ei:" fiica lui x si a lui y". A solicitat o alta adeverinta insa i s-a spus ca, dupa revolutie a fost un incendiu in care au ars multe documente si nu o mai gasesc in evidente. Ce se poate face in aceste conditii? As mai avea o intrebare de unde se poate lua o adeverinta din care sa reiese ca esti copilul parintilor tai , desi exista un certificat de nastere?
Discuție pensie de urmas
Am pensie de urmas pe baza invaliditatii (invaliditate de gradul 2) de 4 ani. Pensia este revizuibila anual, exista posibilitatea sa obtin pensie nerevizuibila avand in vedere ca invaliditatea este permanenta?Multumesc.
Răspuns la discuția pensie de urmas
Multumesc elis.Sper sa reusesc sa fac ceva .
Discuție pensie de urmas
Buna, as dori si eu un sfat. Pe baza handicapului pe care il am as dori sa beneficiez de pensie de urmas dupa tatal meu(ofiter in MApN). Handicapul il am din copilarie, inaintea varstei de 16 ani,comisia de expertiza medicala teritoriala mi-a eliberat un certificat medical insa cei de la Bucuresti nu aproba dosarul pe motiv ca am lucrat cativa ani. Nu stiu ce sa fac, daca sa fac contestatie sau nu, nu stiu cum este corect. Conform legii cred ca am dreptate.:(