avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 947 soluții astăzi
Forum Activitate onette

Activitate onette

Faptul ca are probleme cu alcoolul, ca are inclusiv dosar penal pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice, ca este agresiv verbal, ca desi mai are 2 copii cu alte 2 femei, niciunul dintre ei nu vrea sa stea cu el, credeti ca nu sunt suficiente?

Liliana Gradinaru a scris:

Nu are legatura cu procesul actual, insa in caz de tatal traieste, el creste copilul.
In privinta autoritatii parintesti, din ce ati scris nu reiese nimic dovezi ca tatal ar fi tata slab, asa incat nu vad temei pentru autoritate exercitata exclusiv. Poate mai trebuie sa cereti o opinie sau poate mai sunt alte probe mai centrate pe copil...

Multumesc.
Corect, asa poate fi (sper sa aiba si copii cand eu nu voi mai fi), insa teama mea tine de faptul ca nu se stie niciodata ce poate fi si nu am incredere in el ca il va creste/se va ocupa corespunzator.

gi-jane2 a scris:

dvs faceti-va testamentul prin care numiti tutore pe sora dvs si ramane de vazut, se judeca atunci sora cu tatal.. Nu are legatura cu procesul actual.
oricum, nu stiti cat aveti de trait si poate la data decesului dvs , copilul de acum, are 60 de ani cu nepoti la randul lui.


Buna ziua,
Speta este urmatoarea : sunt in proces de stabilire a domiciliului minorului de 3a6l, incredintare spre crestere si pensie alimentara. Am cerut exclusiva, nu se stie daca o voi obtine sau nu, desi tatal are probleme cu alcoolul, un dosar penal cu executare pentru ca a fost prin baut la volan, violenta verbala, etc.
Intrebarea mea este urmatoarea : in cazul in care obtin doar custodie comuna, insa eu as vrea ca tutore legal sa fie sora mea (in cazul in care eu patesc ceva, Doamne fereste), cine va avea castig de cauza? Care este ordinea? Sa fac actele cu sora mea dinaintea stabilirii custodiei.....?
Multumesc.
Sau banii care inca mai sunt de achitat, ca aici e problema

laura38038 a scris:

Daca ai convorbiri whatsup si mesaje sms poti intenta proces de pretentii. Eu asa am castigat recent un proces. Dar iti vei recupera doar banii pe care i-ai achitat tu

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


Credulitatea se plateste scump, uneori!


Ok, si totusi nu se poate opta pentru "abuz de incredere"? Pentru ca eu am avut incredere in el ca va plati creditul.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Singurele dovezi sunt convorbirile telefonice si mesajele de pe whatsapp prin care recunoaste
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta.
In ian 2016 am facut un credit la BCR de 88.000 ron pe numele meu pentru concubinul meu. Si spun "pentru" deoarece lui i-am dat toti banutii, pana la ultimul, ca sa cumpere masini pe firma, firma care este a fratelui sau.
Din pacate, atunci nu am facut nici un act, nimic, deoarece eram impreuna. De 6 luni insa ne-am despartit iar el nu vrea sa mai achite deloc creditul, nici o rata, Mai are sa imi dea din credit 34.000 ron.
Daca intentez proces,credeti ca am sanse reale sa castig?
Mentionez ca el este angajat cu minimul pe economie la firma fratelui sau, eu aveam 1000 euro venitul net (atat imi era si indemnizatia de crestere copil in acea perioada), nu am luat bunuri prea multe pe numele meu ca sa necesite un asemenea imprumut, in schimb pe firma lui au aparut in decursul a vreo 3-4 luni masini. Unele cumparate cu factura pentru o suma mai mica decat realul , diferenta fiind achitata la negru....
Multumesc pentru timp.
Buna ziua,

Copilul meu a implinit 3 ani in octombrie anul acesta. Mai primesc stimulentul pentru octombrie?
Multumesc
Dar pot sa plec cu minorul? Nu risc sa fiu acuzata de rapire? Toate cele mentionate de mine sunt reale si le pot proba cu dovezi.

Multumesc

avocatmaria a scris:

Dacă doriți sa plecați, plecați!
Apoi introduceți cerere in instanța pentru exercitarea Autorității parintesti Și stabilire domiciliu minor la noua locatie,
Trebuie sa și demonstrați ce Spuneti Dvs - la proces.

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri.
Am un baietel de 3 ani dintr-o relatie de concubinaj. Inca mai stam cu tatal copilului, insa vreau sa iau copilul si sa plecam deoarece tatal bea destul de mult, este impulsiv si nu mai vreau sa continuam relatia.
Intrebarea mea este : ma poate da in judecata pentru rapire daca plecam atunci cand el este in cursa(e sofer de tir si sta plecat minim o saptamana per cursa)?
Ce as putea sa fac? Eu am un serviciu foarte bun, am reusit si am luat si un apt prin prima casa unde as putea sa ii ofer tot confortul, as fi aproape de parintii mei si de sora mea, de toata familia..... El nu are nimic pe numele lui, mai are 2 copii cu alte 2 femei, este angajat cu minim pe economie la firma fratelui sau, nu are casa (stam in chirie inca), este dator vandut (Anaf-ul i-ar lua bunurile, dar nu are nimic pe numele lui).
Cum sa fac?
Multumesc