Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Stabilire domiciliu minor de 3 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Stabilire domiciliu minor de 3 ani

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri.
Am un baietel de 3 ani dintr-o relatie de concubinaj. Inca mai stam cu tatal copilului, insa vreau sa iau copilul si sa plecam deoarece tatal bea destul de mult, este impulsiv si nu mai vreau sa continuam relatia.
Intrebarea mea este : ma poate da in judecata pentru rapire daca plecam atunci cand el este in cursa(e sofer de tir si sta plecat minim o saptamana per cursa)?
Ce as putea sa fac? Eu am un serviciu foarte bun, am reusit si am luat si un apt prin prima casa unde as putea sa ii ofer tot confortul, as fi aproape de parintii mei si de sora mea, de toata familia..... El nu are nimic pe numele lui, mai are 2 copii cu alte 2 femei, este angajat cu minim pe economie la firma fratelui sau, nu are casa (stam in chirie inca), este dator vandut (Anaf-ul i-ar lua bunurile, dar nu are nimic pe numele lui).
Cum sa fac?
Multumesc
Dacă doriți sa plecați, plecați!
Apoi introduceți cerere in instanța pentru exercitarea Autorității parintesti Și stabilire domiciliu minor la noua locatie,
Trebuie sa și demonstrați ce Spuneti Dvs - la proces.
Dar pot sa plec cu minorul? Nu risc sa fiu acuzata de rapire? Toate cele mentionate de mine sunt reale si le pot proba cu dovezi.

Multumesc

avocatmaria a scris:

Dacă doriți sa plecați, plecați!
Apoi introduceți cerere in instanța pentru exercitarea Autorității parintesti Și stabilire domiciliu minor la noua locatie,
Trebuie sa și demonstrați ce Spuneti Dvs - la proces.