avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 251 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, sunt în curs de divorț am un copil de 5 ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, sunt în curs de divorț am un copil de 5 ani cu ...

Bună ziua, sunt în curs de divorț am un copil de 5 ani cu domiciliul stabilit la mine.
Am obținut din instanță drept de plecare în străinătate în vacanță 7 zile, nu m am mai întors cu copilul deoarece tatal nu și da nici o silința pentru copil nu ajuta la creșterea băiețelului. Aici eu am o relație de un an și m am stabilit aici.
Vreau să vă întreb ce îmi poate face tatăl. Pentru ca acum să hotărât ca își dorește copilul.
Menționez ca divorțul este încă pe rol. Eu acolo voi cere stabilirea domiciliului aici în Spania.
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 18:45, 29 Noiembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti fi acuzata de rapire si obligata sa aduceti minorul la domicilul din tara.

Va decide instanta unde v a stabili locuinta copilului .Daca la dvs ca mama sau la tata, daca este investita cu cereri in acest sens.

Angajati avocat care sa va reprezinte pentru ca nu aveti o situatie foarte buna atata timp cat unilateral ati parasit tara cu intentia de a nu va mai intoarce si a rupe relatiile parintesti cu tatal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mama a plecat cu minorul cu acordul obtinut prin ordonanta dar nu s-a mai intors la data stabilita MYK272est MYK272est Buna seara! As dori sa stiu ce poate face un tata in cazul in care fosta sotie a obtinut prin ordonanta presidintiala suplinirea acordului pentru ... (vezi toată discuția)
Obtinere custodie minor provenit din concubinaj codreamaria codreamaria buna seara!va rog daca puteti sa ma ajutati.fratele meu este intro relatie care din pacate a ajuns la despartire dar din aceasta relatie a rezultat un copil la ... (vezi toată discuția)