Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mama a plecat cu minorul cu acordul obtinut prin ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mama a plecat cu minorul cu acordul obtinut prin ordonanta dar nu s-a mai intors la data stabilita

Buna seara!
As dori sa stiu ce poate face un tata in cazul in care fosta sotie a obtinut prin ordonanta presidintiala suplinirea acordului pentru iesirea din tara cu minorul pt o vacanta de 10 zile in Spania, doar ca a plecat si nu s-a mai intors. Acun si-a gasit de munca acolo si spune ca a inscris si copilul la scoala.
Precizez ca este si o actiune pe rol deschisa de aceasta pt custodia copilului care este comuna acum si pt stabilirea domiciliului copilului in Spania.
Va multumesc pentru orice raspuns pe care mi-l puteti da!
Buna seara,
Exista posibilitatea actionarii mamei in instanta pentru rapire internationala dar ... e mama copilului dumneavoastra si e copilul dumneavoastra.
Dar ar fi vreo sansa? Daca tatalui i s-a suplinit acordul? Practic tatal stia ca pleaca si mama a plecat cu copilul legal, doar ca nu s-a intors...poate fi considerata rapire?
Va multumesc!
Daca aveti drept de legaturi personale, puteti apela prin plangere la parchet la prevederile art 379 cod penal.
Cât timp a trecut de la data la care ar fi trebuit să se întoarcă? Când a fost introdusă cererea de stabilire a locuinței copilului în Spania? Ați făcut întâmpinare la această cerere?
Buna seara,
Daca exista o cerere in instanta de stabilire a domiciliului minorului acolo atunci va trebui sa va judecati aici si sa va aparati interesul si dreptul la legaturi personale cu minorul.
Formulati intampinare si propuneti probe.