avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate robert9999

Activitate robert9999

Buna ziua! O prietena e programata pe 20 octombrie la traseu, dar nu se poate prezenta deoarece trebuie sa plece din tara si vrea sa se reprogrameze. Eu sunt programat pe 23 noiembrie si ma intrebam daca imi poate ceda mie locul ei, daca pot fi eu programat pe data de 20 octombrie. Daca da, cum se procedeaza?
Am inteles. Cat despre valabilitatea dosarului penal ce imi puteti spune? Ma intereseaza daca voi mai putea da de permis vreodata si daca dosarul este valabil doar in Romania. As vrea sa ma stabilesc in Italia si vreau sa stiu voi putea sau nu voi putea sa dau de permis acolo din cauza acestui dosar.
Pe langa masura educativa pe care o poate lua instanta, e logic ca mi se va face si un dosar penal pentru conducerea unui autovehicul pe drumurile publice fara permis de conducere? Daca da, cat poate fi valabil acel dosar? Voi mai putea sa dau de permis vreodata? Si inca ceva, daca am dosar penal pentru conducere fara permis, e valabil doar in Romania? Daca de exemplu as vrea sa dau de scoala de soferi in Italia sau orice alta tara?
Discuție Accident auto
Buna ziua. Am facut un accident auto, asigurarea o am valabila. Au fost 2 autovehicule, una avariata mai usor, una mai tare. Proprietarul uneia dintre ele a chemat politia. Politia a constatat accidentul. A ramas sa se duca proprietarii autovehiculelor accidentate la politie sa le dea actele necesare pentru reparatie pe baza asigurarii (nu ma pricep la chestiile asta, nu am mai patit niciodata). Cand m-am intors la locul accidentului sa iau masina, unul din proprietari mi-a zis ca masina lui e dauna totala, ca i s-a mutat motorul si alte chestii. Mi-a zis ori sa-i cumpar masina la pretul ei in stare buna, ori ma da in judecata. E ok ce face el? Ma gandesc ca masina se poate face, iar el incearca sa iasa mai bine. Nu trebuie sa constate cineva daunele? Sau el poate sa alege sa nu se mai constate si sa faca de capul lui? Mai am vreo obligatie fata de unul din ei? Pot sa-mi vad de treaba mea sau sa ma astept sa ma trezesc cu ei pe cap?
Buna ziua. Am 17 ani si am condus fara permis un autovehicul pe drumurile publice. Intr-o curba am pierdut controlul masinii din cauza drumului umed si a tractiunii spate si am avariat 2 masini de pe celalant sens de mers, ele fiind parcate. Nu sunt victime. Proprietarii masinilor au chemat politia, am ramas la locul accidentului, am dat declaratii cu tot ce s-a intmaplat, mi s-a facut proces verbal. Cum pot fi sanctionat? Credeti ca se poate lua o masura in care pot fi sanctionat fara a fi privat de libertate? Pot scapa cumva de toata chestia asta? Ma gandesc sa spun ca cineva cu permis era la volan, a fugit fiind speriat si m-a lasat pe mine. Eu ca sa-l salvez pe el, as fi spus ca am condus eu. O mai pot da la intors? Ce sfaturi imi dati?
Buna ziua. Daca imi schimb numarul de inmatriculare la masina poate afla cineva numarul vechi? Ma gandesc ca un om normal nu ar putea sa afle. Dar un politist sau cineva cu o anumita functie? Gen sa se intereseze de numarul vechi de inmatriculare sau de masina si sa afle ca acel numar a fost schimbat in numarul x?

*Sper ca am ales bine forumul
Ideea este ca nu s-a intamplat nimic inca si sper sa nu se intample. Am 17 ani si urmeaza sa ma inscriu la scoala de soferi la varsta portivita. Am mai condus prin cartier, iar vecinii si alti "prieteni" invidiosi m-au vazut. Eu nu mai conduc pentru ca sunt constient ca imi fac probleme singur si etc., dar am auzit de la niste cunostinte cum ca vor sa ma denunte anumite persoane. Vreau sa stiu daca pe baza declaratiilor pe care le vor da (in caz ca pana la urma ma denunta) si pe baza unor filmari ca am condus (cred ca am fost filmat) mi se poate deschide dosar penal sau trebuie neaparat sa fiu prins in fapta de un agent de politie.cum a zis domnul Ioan Ciobanu,
Am inteles. Dar pe baza unor filmari in care apar conducand un vehicul se poate deschide dosar penal?
Da, sa formuleze un denunt. In caz ca ma cert cu cu persoanele respective sau cu cele care m-au vazut conducand fara permis, vreau sa stiu daca pe baza denuntului lor (formulat fie din cauza ca ma cert cu ele, ca sunt invidioase, ciudoase etc,,, si vor sa imi faca rau) pot fi sanctionat.
Buna ziua! Am condus fara permis cu niste persoane in masina. Daca ele declara ca am condus fara permis mi se poate face dosar penal sau pot fi pedepsit conform legii? Nu s-au intamplat accidente sau alte chestii atat timp cat am condus. Trebuie sa fiu prins in timp ce conduc sau este de ajuns sa declare ei ca m-au vazut, ca au mers cu mine si etc., ca sa pot fi sanctionat? Multumesc!