avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Activitate maboo55

Activitate maboo55

Discuție desemnare
Bună ziua! vă supun atenţiei următoarea problemă : un prieten lucrează într-o unitate militară. din anul 2017 i-au fost desemnate prin ordin de zi pe unitate şi atribuţiile altui compartiment. Aşadar cum apreciaţi dumneavoastră această speţă avănd în vedere că celui în cauză nu i s-a cerut acordul pentru a prelua aceste atribuţii, mai mult decăt atît a întocmit un raport prin care a cerut degrevarea de aceste sarcini, răspunsul fiind negativ şi că poate îndeplini liniştit în continuare aceste atribuţii. ÎNTREB ŞI EU PENTRU UN PRIETEN, CE ABATERE DE LA LITERA LEGII SE ÎNCALCĂ ÎN ACEST CAZ
Consideraţi că poate fi remunerat suplimentar pentru atribuţii suplimentare

Va aduc in discutie o speta ceva mai complicata, ce ma priveste personal, va rog sa ma ajutati pentru a intra in legalitate si totodata in drepturi.
Bunicul meu figureaza in registrul agricol comunal din anul 1959 cu o suprafata de 3,80 ha teren. In anul 1991 i s-a eliberat o adeverinta de proprietate (pretitlu)cu aceste suprafete cu care a si fost improprietarit. In anul 1998 i se elibereaza un titlu de proprietate cu suprafata de 2,20 ha. In anul 2000 acesta decedeaza, familia tinand in continuare intreaga suprafata(3,80 ha) si platind si impozit pana in anul 2015. In anul 2005 in urma unui referendum se desparte comuna de domiciliu in 2 comune,noi ramanand la cea de-a 2-a nou infiintata.In anul 2015 primaria ara difernta de teren care nu era trecuta pe titlul bunicului meu. Mergand la primarie sa intreb despre cele intamplate primarul motiveaza ca nu detin documente care sa ateste dreptul de proprietate asupra suprafetelor in cauza si, consultand registrul agricol diferenta de la 2,20 la 3,80 se afla dispuse pe raza a altor 2 comune limitrofe si trebuia sa adresez cu cerere de reconstituire a dreptului de proprietate,dar am iesit din termen. Prin urmare am ramas pierdut de o suprafata de 1,60 ha. Mentionez ca pe titlurile vecinilor sta scris ca se invecineaza cu bunicul meu, chiar daca la el in titlu nu erau trecute suprafetele respective.
Buna ziua! Vă aduc in discutie urmatorul subiect; bunicul meu figureaza in registrul agricol din anul din anul1959, cu o suprafata de 3,80 ha teren agricol. in anul 1990 i s-a eliberat o adeverinta de proprietate, cu aceasta suprafata si i s-au dat si suprafetele respective. in anul 1998 i s-a eliberat titlul de proprietate dar pe o suprafata de 2,20 ha.familia mea a tinut pana anul trecut si diferenta de pana la 3,80 ha pentru care a platit si impozit.anul trecut primaria a arat suprafata respectiva motivand ca sa demonstram noi ca ne apartine.Mentionez ca diferenta de la 2,20 ha pana la 3,80 ha este pe raza a altor 2 comune limitrofe dar din cate cunosc in anii 90 s-au facut schimb de terenuri intre comune, cetateni,(comasari).Primarul in cauza ne indruma sa ne adresam comunelor in speta dar eu vin si intreb adeverinta de proprietate pe ce baza s-a eliberat, era valabila sau valabil este titlul?Mentionez ca pe titlurile vecinilor sta scris ca se invecineaza cu bunicul meu...