avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Activitate Daniel2016

Activitate Daniel2016

In cazul unei concedieri colective, peste 100 de angajați, angajatorul decide faptul că nu poate acorda compensații datorita faptului că nu există contract colectiv de munca. Angajații au șansa obținerii salariilor compensatorii in instanță? Mulțumesc anticipat.
Am avut si eu permisul suspendat 30 de zile, fiind din Spania.
Mi s-a spus de la Politie ca am urmatoarele optiuni:
- ridicarea lui din Romania dupa ce trec cele 30 de zile;
- ridicarea lui din Spania dupa ce trec cele 30 de zile;
- ridicarea lui imediata, cu conditia ca sa parasesc tara in termen de 24 ore. Se considera acea sanctiune valabila doar pe teritoriul Romaniei, daca parasesti tara poti conduce linistit in alte tari. Personal mi s-a parut o aberatie, dar cica "asa este legea".

Am ales o alta varianta, instanta de judecata, a doua zi aveam permisul in buzunar, mi-am facut treburile pe aici, iar dupa un an si jumatate am pierdut procesul si am lasat timp de 30 de zile permisul la Politie.

Referitor la intrebare, cel mai simplu este sa intrebati la ghiseul Politiei Rutiere, mie mi s-au explicat destul de amabil conditiile de returnare ale permisului auto, cu siguranta va vor informa si despre actele ce va trebuiesc.
Dar ceilalti 2 notari cum de au legalizat acele contracte de vanzare-cumparare (in 2005, respectiv 2008), nu sunt indreptatit sa-i iau putin la intrebari, sau eventual sa ajung cu ei prin instanta?? de ce sa cheltui eu acum bani cu refacerea actelor, intrucat nu am nici o vina din punctul meu de vedere.....
Deci au dreptate astia de la agentia imobiliara care spun ca nu pot vinde acum. Voi consulta si un avocat, multumesc pentru raspunsul prompt.
1. Nu este nici un "furt" ti se spune de la inceput care este comisionul practicat, nu te obliga nimeni sa suni la un anunt al agentiei si sa-l faci pe agentul respectiv sa faca pe ghidul turistic cu tine prin tot orasul explicandu-ti zona,etc. Si daca cere comision 10 mii de milioane de euro si de la proprietar, care este problema mea ca si cumparator, pretul locuintei il stiu inainte de a suna, comisionul meu deasemeni.

2. Fac verificari chiar mai bine ca un notar, mie mi-au luat toate actele la puricat, pana nu au verificat totul nu au inceput sa caute clienti. in plus au gasit cateva neclaritati in acte si acum incercam sa reparam totul. Au argumentat ca ei nu baga bani in publicitate ca apoi sa ajunga la notar si sa li se spuna ca ceva nu este in regula.

Insa mai sunt si uscaturi, depinde la ce agentii apelezi, daca suni la niste necunoscuti, ce pretentii ai de servicii.... Cauta o agentie, te duci la ei la sediu, semnezi acolo un contract cu ei (nu pe strazi), spune-le ce anume cauti, lasa-le ceva timp sa caute si-ti vor umple emailul cu oferte.
Am urmatoarea problema: Doresc sa vand un apartament care figureaza pe listele Ministerului Cultelor ca fiind monument istoric, proprietarii anteriori nu au scos acele negatii de la minister care sa dovedeasca faptul ca statul renunta la a cumpara apartamentul, exista 2 contracte de vanzare-cumparare legalizate la notar. Acum aflu ca as putea intra sub incidenta legii 442/2001 si ca as putea ramane fara apartament!!! Intrucat contractele de vanzare-cumparare anterioare se pot anula... Ce este de facut, eu vreau sa vand apartamentul, daca ma duc la Minister sa scot eu acele negatii, imi este teama sa nu mi se spuna ca nu sunt eu proprietar!