avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 347 soluții astăzi
Forum Activitate ciupituvalentin11

Activitate ciupituvalentin11

Discuție fals in acte
Buna ziua,problema mea este urmaroare,acum cateva zile primesc de la anaf ca nu am platit c.a.s in anul 2012 an in care eram un simplu angajat.de la anaf mi se spune ca eu as fi colaborat cu o firma de care sincer eu nici nu am auzit cu atat mai mult sa si colaborez.drept urmare am ramas dator la anaf cu cele mentinoate mai sus.intrebarea mea este ce fac in acest caz?pot sa identific firma respectiva?si daca si a inchis activitatea cum dau de persoana respectiva?
Răspuns la discuția firma recuperare,care sunt pasii?
dar cheltuielile fina le voi suporta eu?
buna ziua,o mica intrebare scurt si la obiect:
-am cerut companiei de recuperare contractul de cesiune intre ei si orange.acestia nu vor sa l arata in temeiul ca eu sunt terta persoana si n am dreptul asta dar cu ei nu am incheiat nici un contract.intrebarea este care sunt pasii care o sa i urmeze,o sa se ajunga la poprire,apoi ma duc in termen de 2 sapt sa contest poprirea si sa cer contractul de cesiune in instant.sunt obligati sa l arate? trebuie sa achit si cheltuielile judecatoresti daca sunt de acord sa achit doar suma din contract?
Buna ziua,in urma cu 4 ani am incheiat un contract de colaborare cu o firma de telefonie,sa zicem(orange),nemaiavand posibilitati financiare am incetat sa mai platesc.Dupa un an primesc un plic de la orange cum ca sunt dator cu o suma enorma ( 3 luni de neplata + taxa de reziliere + penalitati + + +) total sa zicem 7000RON.
In urma cu vreo 3 luni ma suna un individ de la o firma de recuperari,sa zicem(eos ksi) cum ca sunt dator cu suma de 14000 RON.cu taxe si penalitati si toate cele.
Le am dat un mail in care le am cerut si explicat clar ca vreau contractul de cesiune dintre dumnealor si ORANGE si ei mi au dat urmatorul raspuns:

Intrucat cesiunea a intervenit dupa data intrarii in vigoare a noilor prevederi civile, se
supune acestora, sens in care aratam disp. Art. 117 din Legea 71/2011 care in alin. (1)
prevede: “Creanta transmisa prin cesiune sau subrogatie, intervenita dupa data intrarii in
vigoare a Noului Cod Civil, isi pastreaza regimul stabilit de normele in vigoare la data nasterii
creantei”.
Astfel cesiunea a devenit opozabila dumneavoastra, conform art. 1579 Noul Cod
Civil din momentul comunicarii ei si prin inscrierea in Arhiva Electronica de Garantii Reale
Mobiliare, fiind indeplinite totodata si conditiile de publicitate sub numarul 2015-
0003657788227 respectiv 2015-000365784928-

ma puteti lamuri un pic?
si dupa cat timp intra in vigoare prescriptia in cazul de mai sus?
am vreo sansa impotriva lor daca merg la judecata?
multumesc si scuzati deranjul!