Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Nelamurire cu privire la o firma de recuperare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Nelamurire cu privire la o firma de recuperare

Buna ziua,in urma cu 4 ani am incheiat un contract de colaborare cu o firma de telefonie,sa zicem(orange),nemaiavand posibilitati financiare am incetat sa mai platesc.Dupa un an primesc un plic de la orange cum ca sunt dator cu o suma enorma ( 3 luni de neplata + taxa de reziliere + penalitati + + +) total sa zicem 7000RON.
In urma cu vreo 3 luni ma suna un individ de la o firma de recuperari,sa zicem(eos ksi) cum ca sunt dator cu suma de 14000 RON.cu taxe si penalitati si toate cele.
Le am dat un mail in care le am cerut si explicat clar ca vreau contractul de cesiune dintre dumnealor si ORANGE si ei mi au dat urmatorul raspuns:

Intrucat cesiunea a intervenit dupa data intrarii in vigoare a noilor prevederi civile, se
supune acestora, sens in care aratam disp. Art. 117 din Legea 71/2011 care in alin. (1)
prevede: “Creanta transmisa prin cesiune sau subrogatie, intervenita dupa data intrarii in
vigoare a Noului Cod Civil, isi pastreaza regimul stabilit de normele in vigoare la data nasterii
creantei”.
Astfel cesiunea a devenit opozabila dumneavoastra, conform art. 1579 Noul Cod
Civil din momentul comunicarii ei si prin inscrierea in Arhiva Electronica de Garantii Reale
Mobiliare, fiind indeplinite totodata si conditiile de publicitate sub numarul 2015-
0003657788227 respectiv 2015-000365784928-

ma puteti lamuri un pic?
si dupa cat timp intra in vigoare prescriptia in cazul de mai sus?
am vreo sansa impotriva lor daca merg la judecata?
multumesc si scuzati deranjul!
E bine sa respingeti orice cereri de acest gen, cel putin din doua motive:

1. Exista decizia nr.9/aprilie 2016 a ICCJ . Curtea a raspuns prin Completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept în materie civilă, si a admis sesizarea formulată de Tribunalul Braşov privind pronunţarea unei hotărâri prealabile si a stabilit că:

'În interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 84 alin. (1) din Codul de procedură civilă, cererea de chemare în judecată şi reprezentarea convenţională a persoanei juridice în faţa instanţelor de judecată nu se poate face prin mandatar persoană juridică, nici prin consilierul juridic sau avocatul acesteia din urmă". Adica, mai pe intelesul tuturor, aceste firme de recuperare nu vor avea castig de cauza, daca initiaza vreo actiune/cerere executare silita in instanta;

2. Debitul +penalizari/dobanzi si ce o mai fi pe acolo, avand o vechime de peste patru ani de neplata, s-a prescris.
So daca executorul a dat unda verde pentru intrum debit finance ag
ce mai este de facut ?
Contestație la executare,doar instanța este în măsură să anuleze acte de executate facute fără respectarea dispozițiilor legale.