avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate flrmarcel

Activitate flrmarcel

Din 29 de proprietari s-au debransat de la reteaua de termoficare a RADET-ului 27 de apartamente.Din cauza celor doua apartamente Asociatia nu poate rezilia contractul cu RADET???Cei doi proprietari pot incheia separat contrsct de furnizare cu RADET???Proprietarii debransati au hotarat in Adunarea Generala Extraordinara cu majoritate de voturi(25 pentru din 29) ca pentru iarna 2016-2017 nu vor mai plati partile comune .In termenul de 45 de zile a fost atacata in instanta. Instanta a anulat hotararea luata de adunarea generala a asociatiei de proprietari. Asociatia poate adopta conform legii aceeasi hotarare ,adica sa nu se mai plateasca niciun ban pentru partile comune,chiar daca ulterior urmeaza alte si alte procese???
Răspuns la discuția Vechimea in munca
AM LUCRAT IN TRE ANII 2008-2014
Timp de 4-5 ani am lucrat cu conventie civila , pentru care angajatorul si eu,angajatul am platit statului toate contributiile sociale (CAS, CASS,IMPOZIT VENIT) ASEMENEA ORICARUI ANGAJAT CU CONTRACT inregistrat la ITM. Din toate informatiile obtinute am inteles ca nu pot beneficia de vechime la pensionare chiar daca am platit CAS-ul la venitul pe care il aveam in conventia civila,deci nu inteleg care este diferenta intre CAS-ul platit de mine pentru conventia civila si CAS-ul platit de altii cu contract de munca?
Poti face ce am facut si eu. Cumpara solutie de la magazinele pentru mancare de animale ,care costa 10-11 lei un flacon de 100 ml si stopeste singur pe toate cele cinci nivele , si mai ales pe pereti.Asta se numea munca voluntara iar in zilele noastre este o munca in folosul tau si al vecinilor.Cred ca "Prostia omeneasca"este o opera de arta care dainuie in timp , adica treaba cu drobul de sare care cade pe copil.Oare o fi scris-o Nostradamus cu sute de ani inainte?
Esta necesara obtinerea autorizatiei de la Politie pentru a putea monta camere video a o asociatie de proprietati