avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Activitate CristiBH

Activitate CristiBH

Răspuns la discuția Model contestatie PV Radar
Cred ca am gasit si paragraful cu pricina ...

Sentinţă civilă 3228 din 16.05.2013, Judecatoria Targu-Jiu
...

Din adresa nr. 3916/16.05.2013 emisă de Biroul Român de Metrologie Legală reiese că litera T urmată de valoarea vitezei reprezintă viteza autovehiculului „ţintă”( target-autovehicul vizat de cinemometru căruia i se măsoară viteza), iar litera F urmată de valoarea unei viteze semnifică viteza cea mai mare a unui autovehicul(dintr-un grup de autovehicule aflate în raza de acţiune a cinemometrului), altul decât autovehiculul ţintă la momentul specificat pe înregistrarea video.

...

In a doua poza apare doar masina mea cu T=40 km/h fara acel F= ...

Trebuie sa cer si eu o adresa similara de la Biroul de Metrologie sau pot face referire directa la aceasta sentinta civila?

Multumesc
Răspuns la discuția Model contestatie PV Radar
Heh :)
Imaginea actuala este o scanare alb negru pusa la dispozitie de instanta on-line pentru a fi consultata de parti.
Fotografia din dosar, in mod sigur este color si mult mai clara. Inca nu am primit acasa exemplarul meu.
Si, da, este un "Autovision"
Răspuns la discuția Model contestatie PV Radar
Am depus contestatie. Imaginea oferita de politie este urmatoarea:
[ link extern ]
Eu sunt cu dubita din spate.
Se poate sti cu certitudine din aceasta poza care masina avea 71 km/h ?
Masina din fata mea nu a fost oprita ca ar fi depasit viteaza.
In urmatoarea poza depusa de ei (nu am mai incarcat-o) este doar masina mea cu o viteza T=40 km/h.
Stiu sigur ca am circulat in spatele acelui auto pana m-a oprit politia. Acea portiune de drum este plina de curbe, nu permite depasirea.

Ma puteti ajuta cu o recomandare privitor la ce as putea scrie in intampinare?

Multumesc
Răspuns la discuția Model contestatie PV Radar
Chiar si asa, masina din fata mea, care se deplasa cu aceasi viteza ca si mine nu a fost oprita. Avea numere locale, din judet, eu daca am de Bucuresti ...
Nu a fost o prevedere la un moment dat ca limita de viteza in localitati pe drumurile europene se majoreaza la 70 km? Sau a fost ceva temporar?

In orice caz, tot vreau sa fac contestatie
Buna seara
Am rugamintea sa ma ajutati si pe mine cu un model pentru intocmirea unei contestatii la un proces verbal de amenda pentru depasirea vitezei legale.
Am fost depistat cu 71 km/h in localitate pe drum european ...
M-am gandit ca am ratat eu vreun indicator de restrictie a vitezei dar am refacut traseul si in afara de placuta indicatoare pentru intrare in localitate - unde nu este specificata nici o limitare de viteza - nu exista alt indicator pentru restrictionarea vitezei.

Multumesc
2 situatii
1. In anul 2015, in octombrie au fost instituite - poprire salariu la locul de munca si poprire cont bancar pentru un credit ramas in aer din 2007. S-au platit atunci, in acea luna 250 lei catre executor dupa care contractul de munca a fost suspendat pentru Crestere Copil si nu s-a mai achitat nimic.

2. Anul acesta, de la acelasi executor, se instituie poprire la locul de munca si pe contul bancar pentru un alt dosar - Card de salariu - ramas nefolosit din anul 2006.
Nu s-a efectuat nici o plata catre executor in acest caz

Ambele datorii ar fi trebuit sa fie prescrise.

Cu ocazia asta, am luat legatura cu executorul si i-am cerut informatii despre cele 2 dosare. Nu le-am primit ... El insa mi-a comunicat ca va inceta executarea silita deoarece eu nu mai am domiciliul in zona lui, in ambele 2 dosare, lucru pe care l-a si facut.

In primul caz dispune incetarea "din cauza lipsei de bunuri urmaribile ale debitoarei"
In al doilea caz dispune incetarea pentru ca "executarea silita inceteaza intrucat nu mai poate fi efectuata ori continuata din cauza imposibilitatii de valorificare a bunurilor"

Intrebarile mele sunt:
1. Pot reveni firmele de recuperare asupra cauzelor si sa deschida noi executari?
2. In al doilea caz, avand in vedere ca nu s-a efectuat nici o plata catre executor, termenul de prescriptie ramane cel initial?

Multumesc
Răspuns la discuția Nelamurire ...
Aceasta valoare de 3189 este valoare bruta sau neta ?
Răspuns la discuția Nelamurire ...
Multumesc
Răspuns la discuția Nelamurire ...
Nu se pune problema concediului de crestere copil. Voi face cerere pentru stimulent de insertie. Chiar si in perioada de proba, salariul net pentru care se va face aceasta incadrare temporara depaseste acea limita de 3189 lei intr-o singura luna, ce sa mai zic de un an ...
Doream de fapt sa stiu daca sunt obligat sa incetez contractul de munca actual, adica cel suspendat.

Multumesc
Discuție Nelamurire ...
Actualmente sunt in Concediu Crestere Copil.
Contractul de munca actual este suspendat conform legii.
De curand am primit o oferta de angajare in conditii mult mai bune decat la angajatorul actual iar pentru inceput se va incheia un contract de munca determinat - 3 luni perioada de proba.
Pot mentine contractul de munca suspendat pe durata acestui nou contract determinat?

Va multumesc.