avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea Costi

Activitate Andreea Costi

Buna ziua am si eu niste nelamuriri si as aprecia daca m-ati sfatui sa fac ceea ce este corect si legal.Am 20 de ani si am o prietena care abia dupa 10 septembrie face 16 ani,am facut dragoste cu ea dupa ce a implinit 15 ani,ea a fost de acord nu am obligat-o cu nimic,acum o luna parintii ei au aflat de relatia noastra,ea imi spusese ca stiau deja,cand au aflat ea era la mine la tara la bunici de 3 zile,a fost data in urmarire generala,au venit acolo am fost cu totii la politie,ea a spus ca ma iubeste de fata cu parintii ei si cu Domnul politist ,si ca nu am rapit-o,sechestrat-o,violat-o,insa acestia mi-au zis ca pot spune asta la politie numai ca sa fac inchisoare,fiindca ea este minora si ei raspund de ea.A doua zi ne-am intalnit,mama ei nu o lasa sa ne vedem sau sa vorbim la telefon,acum ea mi-a zis ca este insarcinata a facut doua teste sa vada daca este gravida sau nu,si este,ma intrebam daca acestia au vreun drept sa o oblige sa avorteze,si am auzit ca fata poate merge la notar impreuna cu un reprezentant tutelar din partea primariei si sa dea o declaratie precum ca vrea sa se mute cu mine tinand cont ca vom avea si un copil.Nu pot sa consider acest copil o greseala,vreau si pot sa am grija de ei,insa as vrea sa stiu cum sa fac sa fie perfect legal,vreau ca ea sa isi continuie studiile tinand cont ca este clasa a 10-a si invata destul de bine,un acord cu parintii ei nu cred ca este posibil,fiindca acestia se bazeaza pe faptul ca as putea-o lasa-o oricand,acestia nu stiu de sarcina imi este frica sa nu o oblige sa faca avort,asta daca sunt indreptatiti de lege sa poata face una ca asta.Va multumesc si imi pare rau daca va deranjaz,dar va rog sa va ganditi ca suntem tineri si vrem sa scoatem tot ce este mai bun din aceasta situatie indiferent de posibile urmari.Va multumesc inca odata,O zi buna !!
Buna seara,am un prieten care acum ceva timp a lovit o persoana sub 18 ani,inculpatul fiind si el minor in timpul actului,acea persoana vatamata a depus plangere si a scos certificat medico-legal singurul martor fiind mama partii vatamate,acesta nu si-a recunoscut fapta,el recunoscand doar ca s-a intalnit cu partea vatamata in urma cu o zi.Inculpatul a avut cu partea vatamata o cearta inainte cu o zi,a fost batut dar nu a sunat la politie,si a doua zi s-a intamplat sa se intalneasca ambele parti unde a avut loc altercatia,si a avut loc intamplarea.Dupa o luna de zile a fost chemat la sectia de politie. El nu si-a recunoscut vinovatia desi vatamatul la recunoscut el a negat , dar dupa 8 luni a primit plicul cu detaliile dosarului la care scrie ca sunt destule probe care sa ii arate vinovatia victima a fost internata timp de 14,15 zile,Aceasta avand diagnosticul tulburare de stres postraumatic,cefalee,contuzie ochi stang,fractura dentara,hiperglicemie tranzitorie,minorul vatamat prezinta lovituri cu un corp dur sau mijloc contondent.In rechizitoriu se mentioneaza ca inculpatul a savarsit fapta cu putin timp inaintea varstei de 18 ani,acesta nemaiavand antecedente penale,Inculpatul este cercetat in stare de libertate.Victima nu si-a prezentat pretentiile civile.Este posibil sa fac inchisoare ?Ce ar trebui sa fac?Va multumesc
Bună, am 16 ani si am un prieten major ce putem sa face sa ramanem împreună in limita legii? Au auzit de la o prietena cum ca daca as merge la politie si as declara pe propria raspundere si ne silita de nimeni,precum vreau sa raman cu prietenul meu si sa ne mutam impreuna, tinanad cont ca sunt si insarcinata intr-o luna?? Este posibil acest lucru? Daca parintii ar vorbii cu politia sa ma ia acasa ar putea fii posibil ce ar incerca ei? Daca eu nu vreau sa fac avort si parintii vor eu am vreun drept sa ii refuz? Ei au vreun drept sa imi schimbe decizia?