avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate cristi0512

Activitate cristi0512

Socrul meu a fost surprins la volanul autoturismului avand o alcoolemie in aerul expirat de 0.98 , a fost dus ulterior pentru recoltarea probelor biologice (inca nu a iesit rezultatul) dar s-au efectuat 2 probe.Ce pedeapsa risca avand in vedere ca s-a deschis dosar penal avand o alcoolemie peste 0.8 ?Multumesc
Buna ziua!Am si eu o intrebare:Mi s-a aprobat la Ajofm Ialomita(Slobozia) prima de relocare mai exact programul PRIMA CHIRIE din 01.10.2017 pana in 2020 am depus toate actele necesare si am primit in fiecare luna banii pana in prezent,insa am primit o decizie de imputare pe 28.03 cu drept de contestatie in 15 zile prin care mi se imputa suma de 839 de lei primita pentru luna octombrie 2017 pentru ca a fost acordata necuvenit.Am luat legatura cu ei si au spus ca ei considera dosarul in regula insa au primit un control de la Curtea de conturi si ei au decis asta si ca e o decizie interpretabila.Ce pot face in aceasta situatie? Va multumesc
Buna seara!In aceasta seara pe o strada din Bucuresti,m-am intersectat cu alta masina din sens opus (strada era ingusta si erau masini parcate pe sensul lui de mers) a refuzat sa mearga inapoi sa pot trece,eu neavand cum sa dau inapoi pentru ca aveam masini in spate,s-a enervat foarte tare s-a dat jos si mi-a dat un pumn in parbriz,spargandu-l ,am sunat la 112 la politie au venit la fata locului si mi-au spus ca pot depune plangere in termen de 90 de zile.Inculpatul nu a incercat sa imilase un numar de tel sau sa mergem la un service etc..cum se procedeaza in aceasta situatie?Multumesc
Răspuns la discuția Donatie teren+casa
mamaia este in viata ,este perfect sanatoasa mintal,se poate dovedi la orice medic neurolog oricand ca ea este perfect sanatoasa,intrebarea mea este ce se poate face pana in momentul in care mamaia semneaza donatia astfel incat sa nu aiba sanse de castiga sora tatalui meu la actul de donatie ?va multumesc frumos
Răspuns la discuția Donatie teren+casa
adica ,terenul are 3600 de metri patrati plus casa
Răspuns la discuția Donatie teren+casa
Pai in prezent mama tatalui are 5/8 din teren ,tata 1/8 din teren iar fiecare sora are 1/8 din taran ca urmare a succesiunii de la tatal lui,mama tatalui meu doreste sa ii doneze partea ei tatalui meu cu clauza de intretinere,pentru ca ceilalti nu au deloc grija de ea,ce e de facut in aceasta situatie?va multumsc frumos,ar fi mai ok sa faca act de vanzare cumparare?
Buna seara .In legatura cu o mostenire pe care tatal meu urmeaza sa o primeasca ,mentionez faptul ca ei sunt 3 frati(el + 2 surori ) .Tatal lui a murit in anul 2005 iar mama traieste in prezent,in urma cu o luna s-a facut succesiunea de la tatal lui ,in prezent mama lui detine 5/8 din teren iar el cu surorile 1/8 fiecare.Mama lui este de acord sa ii doneze partea ei cu clauza de intretinere deoarece el are grija de ea,problema este ca o sora de a lui a obtinut de la medic psihiatru o boala mentala pentru mama lui in ideea de a primi o pensie de handicap,dar precizez faptul ca bunica este perfect sanatoasa mintal.Intrebarea mea este daca poate fi atacat actul de donatie sau ce se poate face acum pana in momentul donatiei ,sau daca este mai bine sa faca act de vanzare cumparare? Va multumesc frumos