avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1835 soluții astăzi
Forum Activitate Tericu

Activitate Tericu

Buna ziua ! Detin un spatiu comercial in care doresc sa deschid un salon de infrumusetare.Nu stiu ce presupune acest lucru si care sunt pasii de urmat.Pot sa incep amenajarea spatiului iar la final sa primesc toate avizele si autorizatiile?Sau inainte sa incep investitia trebuie sa vina cineva sa imi dea autorizatiile?Care este ordinea?Exista posibilitatea sa nu primesc autorizatie dupa ce am investit in amenajarea spatiului?Cui trebuie sa ma adresez in primul rand?Care este primul pas?De specificat ca spatiul respectiv este proprietate personala si detin deja un SRL.Multumesc anticipat
Buna ziua.Detin un spatiu comercial in care doresc sa deschid un salon de infrumusetare.Nu stiu ce presupune acest lucru si care sunt pasii de urmat.
Pot sa incep amenajarea spatiului iar la final primesc toate avizele si autorizatiile?Sau inainte sa incep investitia trebuie sa vina cineva pentru avize si autorizatii?Care este ordinea?Exista posibilitatea sa nu primesc autorizatie dupa ce am investit in amenajarea spatiului?Cui trebuie sa ma adresez in primul rand?Multumesc anticipat.PS spatiul este proprietate personala si detin deja un SRL
Buna ziua.Detin un spatiu comercial relativ mare cu grup sanitar.In prezent in spatiul respectiv este un magazin alimentar.Intentia mea este sa impart spatiul respectiv in doua (o parte sa ramana magazin alimentar iar in cealalta parte un salon -coafura,cosmetica etc)Intrebare:este obligatoriu sa detin doua grupuri sanitare?unul pt vanzatoarea din magazin si unul pt clientele salonului?Precizez ca vanzatoarea din magazin are acces là baie farà a intra in salon si invers(exista un hol intre cele doua activitati
Discuție PFA si SRL
Buna ziua.In prezent detin un SRL( mai exact un magazin alimentar).De aproximativ 6 luni m-am specializat in domeniul cosmeticii(tatuaje cosmetice).Intrebarea mea este:pot sa deschid un PFA pentru a putea deschide un salon strict de cosmetica sa lucrez doar eu,dar in paralel sa ramana si SRL-ul (magazinul alimentar)?Sau este mai indicat sa adaug un alt cod CAEN (specific cosmeticii) SRL-ului deja existent.
Doresc sa precizez faptul ca doar pentru aproximativ 1 an doresc sa deschid salonul strict in domeniul cosmeticii dupa care intentia mea este sa ma extind si sa introduc si coafura si frizerie