avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate CatalinSA

Activitate CatalinSA

Buna ziua.
Am cateva intrebari referitoare la functia de responsabil cu protectia datelor.
Lucrez intr o institutie publica care are ca si domeniul principal de activitate sanatatea populatiei.
Recent am fost nominalizat pentru functia de responsabil cu protectia datelor DPO.
Din cate am inteles de la resurse umane mi s-a spus ca mi se va modifica numai fisa postului si mi se vor introduce atributiile DPO din regulament.
In momentul de fata sunt angajat cu norma intreaga la respectiva institutie.
Intrebarea mea este daca exista posibilitatea de a mi transforma respectivul post in responsabil.cu protectia datelor?
In Clasificarea Ocupatiilor din Romania stiu ca exista aceasta functie.
Sau, cum pot beneficia de venituri suplimentare pt aceasta functie de la institutia publica la care lucrez?
Buna ziua,
Lucrez intr-o institutie publica, compartiment : centru national.
Creez baze de date si centralizez informatii (raportate electronic catre Comisia Europeana), programare web, administrator sistem informatic.
Institutia publica in care lucrez nu produce programe/software pe calculator ci doar este beneficiara a unor aplicatii/sisteme informatice create in urma derularii a diferitor proiecte
Am diploma in IT (Licenta+Master)
In fisa postului sunt Analist (IT).
Intrebarea mea este daca ma pot incadra in lista persoanelor IT care sunt scutite de impozitul pe venit

Cu stima!
Buna ziua.
Am o intrebare referitoare la "Ordinul prefectului".
Din cate am inteles acesta dovedeste si atribuie unei persoane (din punct de vedere legal) titlul de proprietate.

S-a completat cererea tip de catre persoana care locuieste in imobil, s-a trimis cererea catre primarie, primaria a verificat cele mentionate in cerere si a intocmit documentul, primaria a trimis catre prefectura judetului din care face parte imobilul documentul pentru a obtine semnatura prefecturii.

Cele spuse mai sus s-au facut de acum 2 luni de zile

Cat poate sa mai dureze obtinerea acestui act semnat de la prefectura?

Care este termenul legal de raspuns (semnare a documentului) din partea prefecturii?

Răspuns la discuția Salariu bugetari
Sunt membru TESA. Analist I, Institutul National de Sanatate Publica. Cred ca sunt trecut in primul grad, pentru ca nu am vechime mai mare de 5 ani
Răspuns la discuția Salariu bugetari
Personal contractual. Sectorul este in Sanatate
Buna ziua.
Intrebarea este cum aflu cum mi se calculeaza salariu? Lucrez intr-o institutie publica incadrat in functie de la jumatatea lui 2013?

Nu stiu cat este valoarea de referinta sau mai bine spus care este valoarea de referinta si coeficientii de ierarhizare (caut legea salarizarii inainte de 2013?).

Din cate stiu ca sa aflu salariul de baza se inmulteste coeficientul de ierarhizare cu valoarea de referinta .

Conform carei legi sau ordonanta de urgenta?

Multumesc!


Răspuns la discuția Conventie Civila - vechime
Multumesc foarte mult pentru sfaturi si pentru raspunsuri.

Acum stiu ce trebuie sa fac. Am sa cer un referat de la directorul compartimentului unde imi desfasuram activitatea in IT.
Răspuns la discuția Conventie Civila - vechime
Multumesc frumos. Daca cei de la biroul RUNOS imi spun ca nu am dreptate, cum ar trebui sa-i abordez pot demonstra sau cita in baza a ce ar trebui sa se ia in considerare vechimea in IT?
Răspuns la discuția Conventie Civila - vechime
Revin cu "Obiectul" din conventiile civile. In dreptul acestei categorii (Obiectul contractului din conventile civile) am urmatoarele:

- in perioada 05/2013-12/2013 - Obiectul contractului este:

"Prestatorul desfasoara activitati in cadrul programelor nationale de sanatate publica din cadrul ..., astfel cum sunt acestea prevazute in fisa de activitati conform prevederilor OMS nr. 422/2013"

- in perioada 01/2011 - 12/2012 - Obiectul contractului este:

"Prestatorul desfasoara activitati in cadrul programelor nationale de sanatate astfel cum sunt acestea prevazute in Normele tehnice de realizare a programelor nationale de sanatate pe 2011 si 2012"

- in perioada 08/2010 - 12/2010 - Obiectul contractului este:

" "Prestatorul desfasoara activitati in cadrul programelor nationale de sanatate publica astfel cum sunt acestea prevazute in Fisa de actvitati care trebuie sa se incadreze in prevederile art.13. alin(3) din Anexa nr.1 a Ordinului comun MS/CNAS nr 264/407/2010 pentru aprobarea normelor tehnice de realizare a programelor nationale de sanatate cu modificarile si completarile ulterioare"

................................

dupa cum observatii nu scrie Servicii IT sau ceva de genul...

Credeti ca aceste conventii se pot lua in calcul atunci cand mi se calculeaza vechimea in activitatea de informatica?

Multumesc
Răspuns la discuția Conventie Civila - vechime
Multumesc, frumos. Am sa revin mai tarziu sa va spun exact ce scria la Obiect.
O zi frumoasa!