avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1433 soluții astăzi
Forum Activitate marianbadicu

Activitate marianbadicu

Eu am fond de reparatie ca toti locatarii, dar asociatia de locatari a stabilit un nou fond de reparatie fara un proces verbal aprobat de adunarea generala a asociatiei, numai pt ca asa a vrut administratorul. Si eu nu am vrut sa i platesc acest fond, fiindca este constituit ilegal. Si in comunicat mi se spune ca se incaseaza prioritar fondul de reparatie si apoi cota de intretinere. Acum dta ai priceput care i problema? Cati administratori stiu de codul civil sau de codul fiscal?
I mi pare rau, dar nu pot fi de acord cu dvs. Comunicatul asociatiei este ca ca incaseaza prioritar fondurile si apoi intretinerea. Eu cand platesc intretinerea la banca sau de pe telefon in contul asociatiei specific cheltuieli de intretinere si cand platesc fond de reparatie de exemplu, specific acest lucru. Eu depun in contul asociatiei strict intretinerea si separat fondul de reparatie asa ca buna ziua si un praz verde. Ce sa mai faca asociatia?
Si daca persoana respectiva plateste cota de intretinere la banca in contul asociatiei de proprietari, cum mai incaseaza asociatia prioritar fondurile si apoi cheltuielile comune de intretinere?
I mi puteti preciza care articol din codul fiscal, va rog?

Multumesc anticipat
Am citit si eu legea 196/2018 si nu am gasit aceasta prevedere.
In cadrul unei asociatii de proprietari se poate incasa cu prioritate fondurile de reparatii , rulment etc si apoi cheltuielile comune de intretinere?
Multumesc, o zi buna!
Buna ziua,

Pe data de 18 sept.2020 a fost publicata in Monitorul Oficial legea nr. 207/2020 pt modificarea alin (5) al art. 65 din legea pensiilor 263/2010, cu nr. 858/18 sept, prin care cei care au locuit in zone cu poluare ridicata se pot pensiona cu 2 ani mai devreme. Intrebarea mea este urmatoarea: Sotia mea care locuieste in Ploiesti prin aceasta modificare indeplineste conditiile de pensionare, dar nu stiu daca trebuie sa astepte normele de aplicare a legii sau poate sa si depuna dosarul?
Dle Carp,

Eu am intrebat la Casa de pensii Prahova si mi s a raspuns ca sunt luate in calcul salariile compensatorii dupa 1 apr. 2001, dar nu sunt convins ca asa este, ca si acolo sunt niste incompetenti.
Buna Dimineata,

In 1997 fabrica unde am lucrat s a inchis si am primit 12 salarii compensatorii, am fost in somaj 5 luni, dupa care am fost reangajat, primind si salariu si plati compensatorii. Intrebarea mea este daca salariile compensatorii se iau in calcul la stabilirea punctajelor la pensie.

Multumesc anticipat,

Cu stima,

Marian Badicu