avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 185 soluții astăzi
Forum Activitate CBogdanStefan

Activitate CBogdanStefan

Multumesc tuturor pentru raspunsurile prompte. Intr-adevar, mi-ati confirmat ca nu trebuie sa fi licentiat in IT pentru a putea beneficia de scutirea de impozit. Fiind QA Engineer , sunt incadrat ca Analist , motiv pentru care sunt eligibil de scutirea de impozit (avand toate celelalte criterii indeplinite).
Mult spor tuturor!
Buna ziua,

Dupa cum sugereaza titlul , am o nelamurire despre desfacerea contractului de munca. Acum o luna de zile , mi-am contactat departamentul de resurse umane al locului de munca curent si le-am cerut in mod respectuos inscrierea mea la un curs relevant domeniului meu de activitate. Reprezentantii departamentului mi-au dat curs cererii si am fost inscris , cu mentiunea ca voi semna un act aditional conform caruia ma angajez sa nu plec 6 luni (in caz contrar , platesc valoarea cursului dublu). Astazi ar fi fost data de incepere a cursului iar ieri mi s-a facut o oferta salariala din partea altui angajator. Am comunicat departamentului de hr faptul ca doresc sa-mi dau demisia iar dumnealor mi-au spus ca trebuie sa semnez intre timp acel act aditional si ca fie le platesc cursul (pe care nu l-am urmat) , fie stau 6 luni. Evident , am refuzat aceasta conditie.
Exista riscul sa-mi fie refuzata demisia ? Sau , chiar mai rau , sa fiu dat afara disciplinar pe acest motiv?

Multumesc!
Buna seara,

Asa cum sugereaza si titlul , as dori sa aflu mai multe informatii privind eligibilitatea de a fi scutit de plata impozitului pe salariu. Viitorul angajator mi-a spus ca in momentul in care voi absolvi facultatea (facultate non-tehnica) si cand imi voi obtine anumite certificari relevante postului pe care active (Software Tester) voi putea fi eligibil pentru a fi scutit. Imi poate cineva confirma sau infirma (cu argumente valide) acest lucru?
Singura sursa pe care am gasit-o pe internet este acest link :

www.avocatnet.ro/content/art...

in care nu se precizeaza si cazul meu.

Va multumesc anticipat !