avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters405846

Activitate ContSters405846

Buna ziua. Avem o situatie mai greu de deslusit, o fata ce nu are diploma de 8 clase poate primi in urma uni curs de calificare o diploma ca absolvit repectivul curs doar ca nu este recunoscuta de minister. Se poate angaja legal? Este legal?
buna seara! ne confruntam cu o problema si avem nevoie de ajutor in legatura cu o pedeapsa cu suspendare, dupa ce pedeapsa este ispasita si a trecut si perioada de incercare , nu se poate face reabilitarea decat dupa o prioada cat a fost pedeapsa?
buna ziua. in urma cu doua saptamani am depus o plangere de amenintare apoi dupa ce au fost citati respectivi am primit de la sora lor mesje de amenintatere pe o retea de soacializare. daca nu imi retrag plagerea il va denunta si ea pe fratele meu cu o alta speta? acum nedumerirea mea este: mesajele de pe reteaua de socializare sunt luate in calcul de catre instanta in caz ca o sa depun plangere penala pentru santaj????
Buna ziua. povestea este scrisa scurt si am uitat sa scriu ca il cunoaste pe acest domn de cel putin 5 ani. am fost la seful sectiei si am anuntat ce sa intamplat, nu am depus plangere penala impotriva politistului pt ca hai sa fim seriosi cine se cearta in ziua de azi cu un politist???? doar cine are "pile", clar! am depus intr un final probele la dosar si a doua zi am fost citati de de data asta ca suspect "TENTATIVA DE FURT"!! noi aducand probe la dosarul sa constatat ca nu se incadreaza si cauta alte incadrari. este cineva sa ma lamureasca, eu nu mai inteleg nimic.
Va multumesc mul! dar daca merge sotul la Comandant si depune o declaratie facuta acasa fara intimidarea nimanui in care sa prwecizeze cu lux de amanunt ce s-a intamplat de la prima zi de cand s-a inchiriat masina si pana azi ? ar fi mai corect iar ulterior la parchet ? politistul a spus ca de acum va fi cum vrea dansul nu cum vrem noi
Subiect: abuz de incredere????

Buna ziua. Am nevoie urgenta de ajutor cu cat mai multe sfaturi in legatura cu problema urmatoare: sotul meu a inchiririat un autoturism acum 4 luni de la un Domn verbal (fara forme legale) urmand sa plateasca in ficare zi cate 50 lei pe zi. Dupa o saptamana planetarele autoturismului aveau nevoie de reparatii, sotul meu sa dus la un service si le a reparat apoi mecanicul respectiv i a spus ca are probleme la cadru H al masinii.Domnul respectiv a fost anuntat ca masina are probleme, la care dansu a recunoscut ca stia de despre ce este vorba si ca sa stea linistit, daca se defecteaza vin dupa tine oriunde esti. Sotul meu impreuna cu fetita noastra in varsta de 6 ani a plecat din oras si ia trimis in contul sotiei dansului chiria masini. in orasul respectiv a facut pana la masina si iar a ajuns la service dar de data asta se fisurase foarte rau acel cadru H si nu se mai putea circula pentru ca era un pericol de cei ce se deplasa cu autoturismul respectiv. A fost anuntat din nou, doar ca de data asta nu a mai vrut ca colaboreze cu noi omeneste si a cerut sa i se inapoieze masina de unde a fost luata, uitatand promisiunea facuta ca daca se strica vine si o i a de unde se afla. la m rugat sa suportam cheltuielie platformei jumatate si jumatate pentru ca nu avem posibilitatea financiara de a achita integral suma pretinsa de firma Tracatari-auto insa dansu refuzand sa dus la politie si a depus o plangere cum ca nu vrem sa ii inapoiem autoturismul, am fost sunati de catre seful sectiei ca avem un dosar penal si trebuie sa ne prezentam la sectie. sa prezentat si i sa adus la cunostinta ca este suspect de ABUZ DE INCREDERE la care sotul meu a cerut un avocat . politistul enervanduse ia cerut sa iasa afara din birou fara nici o explicatie. dupa ce am discutat cu un avocat (telefonic) am fost sfatuiti sa ne intorcem la sectia de politie sa prezentam extrasele de cont si constatarea facuta la service auto . seful de sectie fiind afara in fata sectiei de politie a inceput sa ne alunge si sa ne ameninte ca daca nu iesim din sectie ne da un sut in fund , scuzati mi expresia si a inceput sa ne impinga afara din curtea sectiei. Dupa o zi inca suntem uimiti de comportamentul oganului de cercetare mai ales ca suntem in 2016!!!! Cum ar trebuii sa procedam in situatia de fata???

Raportează abuz Răspunde Citează Editează
mesajul poate fi editat în termen de 5 minute