Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... reabilitare dupa suspendare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

reabilitare dupa suspendare

buna seara! ne confruntam cu o problema si avem nevoie de ajutor in legatura cu o pedeapsa cu suspendare, dupa ce pedeapsa este ispasita si a trecut si perioada de incercare , nu se poate face reabilitarea decat dupa o prioada cat a fost pedeapsa?
Buna seara,
Art. 165 Cod Penal
Reabilitarea de drept
Reabilitarea are loc de drept în cazul condamnării la pedeapsa amenzii, la pedeapsa închisorii care nu depăşeşte 2 ani sau la pedeapsa închisorii a cărei executare a fost suspendată sub supraveghere, dacă în decurs de 3 ani condamnatul nu a săvârşit o altă infracţiune.
Deci peste 3 ani sunteti reabilitat de drept.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator