avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate nelu1957

Activitate nelu1957

buna ziua...in 2009 am facut o refinantare la BRD pt.ami plati un credit luat de la alta banca...BRD avea dobanda fixa si asta ma incantat sa fac aceasta refinantare...am platit ratele catre banca la data scadenta regulat pana in anul 2010, cand sotia a ramas fara servici si venitul familiei sa diminuat...nu am mai putut platii la data scadenta ratele intregi la banca...plateam totus lunar 1/2 din rata....am incercat sa gasesc o solutie de compromis si intelegere cu banca explicand situatia financiara a familiei mele dar nu a fost chip....banca ma ameninta ca ma executa silit....dupa aceste discutii am mai platit 2 luni rata catre banca la jumatate dupa care mi sa blocat cardul si implicit contul unde puteam depune banii....prin anul 2013 am fost dat in judecata pt executare silita si poprire pe pensie...nu am contestat aceasta decizie a instantei si poprirea si-a urmat cursul normal...1/3 din venit....anul trecut 2017 in luna aprilie m-am trezit ca acea poprire de pe pensie a fost sistata....iar in luna iunie 2017 am primit o adresa de la o firma de recuperatori.....EOS KSI România și EOS Finance GMBH care ma instinta ca ei au cesionat de la BRD datoria mea....am luat legatura cu acestia incercand sa le explic ca eu nu am nici-o vina ca BRD mi-a sistat poprirea pe pensie....le-am solicitat anumite acte pe care nu au fost dispusi sa mi le puna la dispozitie....in schimb au trimis un reprezentant de-al firmei cu doua hartii care in opinia lor vroia sa insemne a fi un contract pe care eu trebuia sa il semnez si sa ma angajez ca voi plati lunar in cont o anumita suma....valabilitatea acestui asa zis contract era de un an iar dupa aceasta perioada nici reprezentantul firmei nu a putut sau nu a vrut sa-mi dea un raspus care vor fi urmatorii pasi de urmat....in aceasta situatie nu am semnat nimic si am refuzat orice colaborare cu dansii....in 04.04.2018 au inaintat dosarul la judecatorie si pe 17.04.2018 au obtinut EXECUTAREA SILITA... acasa nu am primit nimic de la vrun executor judecatoresc si nici nu cred ca voi primi....ma voi trezi direct cu poprirea pe pensie.....intrebarea mea ar fi urmatoarea.....daca pot contesta in instanta aceasta executare silita invocand termenul de prescriptie.....de cand decurge termenul de prescriptie in acest caz expus de mine??.....va intreb toate acestea pt. a ma putea lamuri exact cu acest termen de prescriptie si pt ami angaja un avocat.....va multumesc si astept un raspuns sau mai multe de la dv....cu stima....ionel.
Buna ziua...in 2009 am facut o refinantare la BRD....avea o dobanda fixa si rate mai mici...asa mi sa spus verbal inainte de a contracta acel credit...o perioada am putut achita ratele la data scadenta....dupa care... sotia ramasa fara servici nu am mai putut achita valoarea intreaga a ratelor....am achitat lunar partial din valoarea ratei....in tot acest timp am contactat banca pt. ai explica situatia creata si a renegocia valoarea ratelor....nu am gasit intelegere....am continuat inca vreo cateva luni sa achit partial rate catre banca dupa care am fost dat pe mana recuperatorilor si nu am mai putut achita nimic....mi sa pus poprire pe pensie...1/3 din venit.....asta sa intamplat intamplat prin 2014....pana in luna martie 2017 mi sa tot oprit lunar suma de 365 lei....in luna aprilie 2017 mi sa sistat poprirea pe pensie....iar in luna iunie 2017 am primit o notificare de la o firma de recuperare debite in care eram instintat ca dansii au cesionat datoria mea de la BRD si ca trebuie lor sa le platesc o suma de care eu nu am habar...am luat legatura cu respectiva firma spunandule ca nu platesc nimic decat in baza unui contract....si bine am facut ca nu am platit nimic....au trimis printr-un reprezentant doua harti care tinea loc de contract....in contract mi se cerea ca sunt de acord sa renunt la clauza de prescriere conform unei legi si a nu stiu ce articole....ca sa platesc 250 lei/luna....iar contractul era valabil pe o perioada de 1 an....ce se intampla dupa acea perioada nimeni nu mia putut raspunde....le-am solicitat anumite acte din care sa rezulte ca intradevar acea suma ceruta de dansi este corecta si au refuzat...in aceasta situatie am refuzat sa mai colaborez cu firma de recuperare, nu am achitat nimic si astept sa vad ce demersuri vor ei sa faca pe viitor....intrebarea mea ar fi urmatoarea.....in cazul ca sunt actionat in instanta de catre acestia....pot invoca prescrierea?....va multumesc si astept un raspuns si ce pasi ar trebui sa fac in viitor.....cu respect....nelu.
te duci la casa de pensii si depui o cerere ca incepand cu data de 1 ale lunii urmatoare banii sa-ti fie trimisi la adresa de domiciliu din buletin....si asa rezolvi problema....sa vedem ce iti mai opreste banca daca contul nu mai este alimentat.....
si in cazul ca ii dati si acele copii xerox, incheiati un proces verbal in care sa semneze de primire ...datat si stampilat....ar fi bine sa aveti si un martor, doi.....te pui cu nebunul.....iti iei toate masurile....
nu se dau originalele.....copi xerox da.....
Răspuns la discuția Functia de presedinte
dv.se pare ca nu ati inteles situatia prezentata de mine.....noi locatarii acestui imobil suntem chiriasi la stat....imobilul apartine PRIMARIEI MUNICIPIULUI BUCURESTI SI DE ADMINISTRAREA ACESTUIA SE OCUPA ADMINISTRATIA FONDULUI IMOBILIAR......adica lor le platim chiria lunara, la ei facem toate sesizarile vizavi de problemele acestui imobil.....blocul este dat in folosinta in anul 2000 luna septembrie si in el locuiesc persoane cu venituri minime, persoane evacuate din case nationalizate, persoane cu dizabilitati, etc, etc....( in prezent in imobil locuiesc si persoane care nu indeplinesc conditiile prevazute de legea 114/96).....eu intrebam si asteptam un raspuns din partea unui cititor......daca un locatar care ocupa un apartament abuziv, fara a avea forme legale (contract de inchiriere) poate detine functia de presedinte al acestei asa zise ASOCIATII DE LOCATARI SAU DE CHIRIASI cum vreti dv.s-o denumiti.....ma interesa ceva legal, lege ceva care sa arate acest fapt......va multumesc.
Răspuns la discuția Functia de presedinte
Respectivul domn,ne locuind legal in acest imobil avea si are probleme in justitie cu propietarul acestui apartament respectiv PMB. Aceasta din urma ia intentat proces in instanta pentru evacuare. Pentru ca sa poata fi evacuat din apartament,propietarul ( PMB-AFI )solicita in scris catre Asociatie anumite document necesare depunerii in instanta....cine trebuie sa raspunda acestor solicitari? evident ca Presedintele....Domnul in cauza,avand aceasta functie, detinand si toate actele asociatiei, evident ca a refuzat sa raspunda solicitarilor venite din partea PMB-AFI....Locatarul respectiv continua sa stea linistit in acest imobil, ba chiar si-a facut unele imbunatatiri in apartamentul pe care il ocupa abuziv......Sesizari catre Politie sau facut din partea noastra.....catre PMB-AFI la fel.....catre primaria sector 5 la fel.....nimeni nu a miscat un deget.....Pe noi locatarii, cei 12,ne intereseaza baza legala ( legea ) prin care sa putem actiona ca acesta sa nu mai detina aceasta functie de presedinte.....Legea 230/2007 nu prevede explicit acest lucru....O baza legala ar fi....adunarea generala a locatarilor si demiterea acestuia.....dar locatarii acestui imobil nu doresc sa se implice....nu vin la sedintele comvocate de noi, cei 12 locatari in baza legii 230/2007 art. .ART.23/alin(4)................
- Pentru situatii speciale sau de maxima urgenta, adunarile generale extraordinare ale asociatiei pot fi convocate oricand de catre comitetul executiv (care la noi nu exista) sau de catre cel putin 20% din numarul locaterilor membri ai asociatiei de locatari.....Find un imobil cu 34 apartamente, cei 12 au intrunit conditiile de-a organiza o sedinta de bloc.....degeaba, ca la sedinta nu sau prezentat decat 6-7 locatari.....de aceia apelam la cineva care cunoaste legea, un jurist, un avocat care ne poate indruma in demersurile noastre.....va multumesc!
Buna ziua. Suntem o asociatie de locatari fara a putea avea personalitate juridica. Aceasta situatie se datoreaza faptului ca imobilul nostru are statutul de locuinte sociale,propietar find P.M.B.- A.F.i. Majoritatea locatarilor din acest imobil locuiesc cu forme legale, adica au contracte de inchiriere cu PMB-AFI. Exista totus un locatar care ocupa ilegal un apartament cu 3 camere inca de la darea in folosinta a acestui imobil, din anul 2000. Povestea acestuia este lunga si nu ar avea rost sa o relatez aici. Nu cunoastem procedura prin care acest locatar a intrat in posesia functiei de PRESEDINTE inca din anul 2009 intrucat nu sa tinut nici un fel de sedinta de bloc in care acesta sa fie ales. Locatarii acestui imobil sunt total dezinteresati de acest fapt. Intrebarea mea este: poate ocupa functia de presedinte al asociatiei de locatari o persoana care nu detine acte legale pe apartamentul pe care il ocupa abuziv? nu are contract de inchiriere intre el si PMB-AFI, apartamentul figurand in evidentele PMB-AFI pe numele altei persoane care nu are nici un grad de rudenie cu acesta. Va rugam sa ma lamuriti, care este baza legala si ce demersuri putem face pentru ca acest locatar sa nu mai detina aceasta functie....Suntem un numar de vreo 12 locatari care ii contestam aceasta functie dar toate demersurile noastre au ramas fara vrun rezultat....sau facut sesizari la PMB-AFI, la Primaria sector 5, la sectia 18 politie....nu sa primit nici un raspuns....asteptam de la dv.un raspuns concret cu demersurile pe care le putem face in conformitate cu legile in viguare...