Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Drepturi si obligatii administrator bloc si proprietar ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Drepturi si obligatii administrator bloc si proprietar apartament

Buna !
Recent mi s a eliberat autorizatia de recompartimentare a apartamentului si s au inceput lucrarile. Administratorul insista sa i prezint toata documentatia ca sa verifice daca s a afectat / daramat structura de rezistenta ( grinzi si stalpi). Are acest drept ? Am eu aceasta obligatie ? In baza carei legi ?

Legea nr 230/2007 actualizata
Articolul 11
(1) Proprietarul poate aduce imbunatatiri sau modificari proprietatii sale individuale, cu respectarea prevederilor legale referitoare la autorizarea de catre autoritatea publica locala a modificarilor constructive, fara a pune in pericol integritatea structurala a cladirii sau a altor proprietati individuale.

Orice modificare la proprietatea individuala trebuie consemnata in cartea tehnica a imobilului de locuit in comun
Si ce acte mai exact trebuie sa ii dau ca sa se consemneze in aceasta carte ( despre care nu mi a zis nimic...) ? E suficienta autorizatia ?
Nu v-a pomenit de cartea tehnica pentru ca probabil nu o are.
Aratati-i autorizatia de constructie.
Refuza. Vrea toata documentatia in original.
Ce-o face cu ea? :-/:stunned: